Övgü yetmez not da artsın

Türkiye hakkında dört aydır olumsuz raporlar yazan Goldman Sachs'ın ekonomisti Jim O'Neill'in dünkü övgü dolu çıkışı bankanın ortaklarının sahip olduğu reyting kuruluşlarından not artışı beklentisini yükseltti

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 29.12.2011 ABONE OL
Temmuz ve ekimde Türkiye ekonomisi hakkında karamsar tablo çizen ve resesyona gireceği yönünde raporlar hazırlayan uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs (GS), iki ay sonra bu kez Türkiye'ye övgüler yağdırdı. Bankanın Varlık Yönetimi CEO ve Ekonomisti Jim O'Neill, "Bugün G8 kurulsa ve politik etkinlik yerine ekonomik kriterler öne çıksaydı, BRIC'in yanı sıra Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye'yi önerirdim" açıklamasını yaptı.

NOT ARTIRIMI BEKLENTİSİ

En hızlı büyüyen ülkeler Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'i kapsayan BRIC teriminin yaratıcısı O'Neill'in bu açıklamaları Goldman Sachs'ın raporlarında banka hisselerinde satış önermesinin ardından geldi. Bankanın bakışındaki bu değişim ortaklık yapısına bakınca not artırımı beklentisini de beraberinde getirdi. Bilindiği gibi bankanın ortakları arasında dünyanın en büyük yatırım fonlarının ve reyting kuruluşlarının da sahipleri var. Moody's ve Standard & Poors'un da ortakları olan Goldman Sachs'ın yüzde 30'una yakın bölümü James F. Rothenberg'in Capital World Investors'ı ve John C. Bogle'ın Vanguard grubuna ait.

ORTAKLAR MOODY'S VE S&P İLE AYNI
SABAH'ın gündeme getirdiği Goldman Sachs'ın yüzde 30'luk hissesine sahip olan 10 firmanın neredeyse tamamının reyting kuruluşları Moody's ve S&P ile aynı olması sonrası beklentiler de değişti. Goldman'ın övgüsü notun da artması gerektiği yönündeki beklentiyi artırdı.

TÜRKİYE İLK 10 ÜLKEDEN BİRİ OLACAK

Goldman Sachs ekonomisti O'Neill'in bir diğer tespiti ise gelişmekte olan ülkelerin üç trilyon dolardan 13 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı. "Bu yeni bir ABD demek. Dünya GSİYH'sindeki payları yüzde 8'inden yüzde 18'e çıktı" diyen O'Neill, "Bu çok etkileyici. Birkaç yıl içinde hepsi birlikte ABD'den daha büyük olacaklar. Bence Türkiye N-11 ülkelerinin en heyecan verici ülkelerinden biri olmaya aday. Gelecek 10 yılda Türkiye dünya GSYİH'sına en çok katkıda bulunan ilk 10 ülkeden biri olacak. Bugün G8 (dünyanın en güçlü 8 ülkesi) kurulsa ve politik etkinlik yerine ekonomik kriterler öne çıksaydı, BRIC'in yanı sıra Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye'yi önerirdim" şeklinde konuştu.

BRIC VE MIST'İN YARATICISI
Goldman Sachs'ın Varlık Yönetimi CEO ve Ekonomisti Jim O'Neill, daha önce bankanın ekonomik araştırmalar, emtia ve stratejik araştırma departmanlarının başındaydı. Dünyanın en hızlı büyüyen ve dünya ekonomisindeki payını artıran ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'i kapsayan BRIC teriminin yaratıcısı olarak ünlenen O'Neill, aynı zamanda Türkiye'nin de içinde bulunduğu MIST (Meksika, Endeonezya, Kore ve Türkiye) teriminin de mucidi. O'Neill aynı zamanda uluslararası ekonomi konusunda bir think tank olan Bruegel'in yönetim kurulunda.

BUGÜN NELER OLDU