Koç: Tarihimizin en büyük yatırımını yapacağız

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, 2012'de yatırım bütçelerinin 6.5 milyar lira olarak planlandığını söyledi

Cuma 30.12.2011
ABONE OL
2012'ye girerken büyük holdinglerin yatırım planları da tek tek açıklanmaya başladı. 2012'de holding tarihinin en büyük yatırımını planladıklarını söyleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, şirketlerinin kombine 2012 yatırım bütçeleri toplamının 6.5 milyar lira civarında olduğunu söyledi. Türkiye'de son iki yıldır yatırımlarda çok hızlı bir büyüme gerçekleştiğini belirten Mustafa Koç, özel sektör yatırımlarının 2010'da reel bazda yüzde 33.5 büyürken, 2011'in ilk 9 aylık dönemindeki artışın yüzde 30'u bulduğunu hatırlattı.

'KAYNAK DERDİ YOK'
Stratejik yatırım projelerini duraklatmayı doğru bulmadıklarını anlatan Mustafa Koç, "Şirketlerimizin faaliyetlerinden kaynak yaratmada önemli bir sıkıntı yaşamalarını beklemiyoruz. Bu dönemde stratejik yatırımlarımıza hız vererek, avantaj sağlamayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu. Yatırım bütçesinde en büyük payın Tüpraş'ın Fuel-Oil Dönüşüm Projesi'ne ait olduğuna değinen Koç, önümüzdeki yıllarda yeni araç projeleri devam eden Ford Otosan'ın ise Tüpraş'tan sonra en yüksek yatırım bütçesine sahip şirket olduğunu söyledi.

https://www.sabah.com.tr