Zamda kantarın topuzu kaçtı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, milletvekili emekli maaşlarıyla ilgili konuştu.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 31.12.2011 15:01 ABONE OL
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Emekli milletvekillerinin maaş zammı konusunda kantarın topuzu kaçtığı doğrudur. Önümüzdeki günler içinde değerlendirme yapılıp, eşitlik merkezi esas alarak yeniden konu değerlendirilecek." dedi.

Bakan Çelik, Uludere'de 35 kişinin ölümüne '33 kurşuna' benzeten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için de, "Sorunlu muhalefet yapıyor. Sorumsuz bir siyaset tarzıdır. Sorumlu ve sorunlu siyasetçi vardır. Biz bu ülkede 10 yıldır sorumlu siyasetin takipçileriyiz. Bazıları da sorunlu siyaseti, kendilerini rehber edindi." diye konuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, baba ocağı Bursa'da Dağ-Der'i ziyaret etti. Bursa'nın dağ ilçelerinin sıkıntılarını gayet iyi bildiklerini belirten Çelik'e Orhaneli, Büyükorhan, Keles ve Harmancık ilçelerinin sorunlarını içeren bir dosya verildi.

Ziyarette gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Çelik, yeni asgari ücretin işçi ve işverenin ortak kararı ile belirlendiğini kaydetti. Çelik şöyle devam etti: "Kamuoyunda asgari ücrete yönelik yıllık yüzde 6 zam bekleniliyordu. Biz bu zammı yüzde 12,5 olarak ilan ettik. İşçi ve işveren birlikte uzun yıllar sonra uzlaşma içinde bunu kararlaştırdık. Toplumsal barış açısından da bu çok önemli. İşveren de bu zammı da bunu saygılı karşıladı. Asgari ücretin 658 değil, 700'ün üzerinde alması konusunda sağduyulu davrandılar. İşçi kesiminin beklentileri yüksekti. Onlar da bu orandan mutlu oldu. Asgari ücret, bu yıl beklenilenin çok üzerinde gerçekleşti."

"MİLLETVEKİLLERİNİN EMEKLİ MAAŞLARINDA ÇOK BÜYÜK FARKLILIKLAR VARDI"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kısmen veto edilen emekli milletvekilleri maaş zam yasasını da değerlendiren Bakan Çelik, düzenlemenin toplumda tepki topladığına dikkat çekti. Bakan Çelik şunları kaydetti: "Siyasi grupların bir araya gelerek gerçekleştirdikleri bir önergeyle emekli milletvekillerinin maaşlarında sağlandı. Kantarın topuzu kaçtığı ile ilgili kamuoyunda yaygın bir kanaat oluştu. Emekli milletvekillerinin maaşı ile ilgili değerlendirmeler, her sağduyulu vatandaş olumsuz etki oluşturdu. Cumhurbaşkanımız da bunu geri gönderdi. Milletvekillerinin emekli maaşlarında çok büyük farklılıklar vardı. Bin 800 lira alan, 3 bin 300, bunu 5 bin 300 alan vardı. Her milletvekili eşit maaş alacak. Zam konusunda yüzde 42'si olması gerekirken, yüzde 60' olması, cumhurbaşkanımız geri gönderdi. Kantarın topuzu kaçtığı konusu doğrudur. O bölüm geri gönderildiği için önümüzdeki günler içinde değerlendirme yapılıp, eşitlik merkezi esas alarak yeniden konu değerlendirilecek."

"35 KİŞİNİN ÖLÜMÜNÜN İÇERİĞİ NETLEŞMEDİ"
Geçtiğimiz Salı günü Şırnak Uludere'de 35 kişinin ölmesiyle ilgili tartışmaları da değerlendiren Bakan Çelik, konunun hassas olduğunu söyledi. Uludere'deki olaylara 3 açıdan bakılabileceğine işaret eden Çelik, şu görüşleri dile getirdi: "Birincisi bu meydana gelen olay, sivillere dönük bir olay ise vahimdir. Bunu kabul etmek mümkün değil. İdari ve adli olarak soruşturma devam ediyor. Tablo nedir? Nasıl gerçekleştirildi, bunun mutlak suretle ortaya çıkmalı. İkinci konu teröre ve teröriste son dönemde çok dikkatli bir mücadele sergileniyor. Terör ve terörist mağarasında, vatandaş rahatsız edilmeden terör ve terörist etkisiz hale getirilmeye çalışılıyor. Bu çalışmalarda güvenlik kuvvetlerinin gösterdiği hassasiyeti biliyoruz. Terörle mücadelede sürdürülen bu dikkatli ve hedefe dönük çalışmaları da moralimizi bozacak söylemlerden ve ifadelerden kaçınmak gerek. Çünkü meydana gelen bir olay var. 35 vatandaş hayatını kaybetti. Bu hepimizi üzdü. Ama bu olayın tamamen içeriği netleşmedi. Gerçekten sivillere dönük ise bunu kabul edemeyiz. Ciddi bir hata oldu diye sürdürülen terörle mücadeleyi sarsacak tümden yaklaşımın doğru olmadığını biliyoruz. Bu olayın üçüncü boyutu da vardır. Terör örgütü mensuplarını güneydoğuda devletin Kürt'lere dönük eylem içinde olduğu gibi olumsuz propaganda söz konusundur. Vatandaş kanmamalı. Duyarlı olmalı. Türkiye Cumhuriyeti devleti, 74 milyon vatandaştan oluşuyor. Ayrım söz konusu değil ve olamaz. Oradaki psikolojiyi biliyorum. Bir olayı getirip bölge halkına başka türlü toptancı mantıkla takdim ederlerse, o bölgedeki vatandaşlar bu propagandalara kanmaması gerek. Onun için konuyu tek boyutlu değil. Konuyu hem sosyal boyutu hem teröristlere verilen hassas mücadele boyutuyla hem de insan hakları boyutları ile ele alınmalı. Sağ duyu ile değerlendirilmeli. Olayın bir an önce adli ve idare olara bir an önce aydınlatılmasından yanayız. O çerçevede bir şeyler söylenebilir. Orada bu şartlarda dağlarda ve tepelerde mücadele eden güvenlik sorumluluğumuz vardır."

"SORUN ÇIKARIYOR, MENFAAT ÇIKARMAK İSTİYOR"
Bir gazetecinin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Uludere'deki olayı 'AK Parti'nin 33 kurşununun 2011 versiyonudur' değerlendirmesini hatırlatması üzerine konuşan Bakan Çelik, ana muhalefet partisinin durumunun içler acısı olduğunu öne sürdü. CHP'nin her olaydan siyasi bir menfaat arayışında olduğunu anlatan Bakan Çelik şunları söyledi: "Emekli milletvekilleri maaşları ile ilgili 4 grup anlaşma yaptı. Ben o gün meclisteydim. Bir muhalefet partisi milletvekili ben karşıyım demedi. Ertesi gün onlar karşıymış da birileri çıkarmış gibi yaklaşım sergiliyorlar. Her olayda siyasi menfaat. Uludere'deki olayda olayın tonu ve rengi boyutu ne olursa olsun bir muhalefet partisi değerlendirmelerini böyle rastgele siyasi rant için yapmamalı. Bu konu hassas. Bu konuda iktidarı 'nasıl vururum ve yara açarım' gibi yaklaşım sakıncalı bir siyaset tarzıdır. Sorumsuz bir siyaset tarzıdır. Sorumlu ve sorunlu siyasetçi vardır. Biz bu ülkede 10 yıldır sorumlu siyasetin takipçileriyiz. Bazıları da sorunlu siyaseti, kendilerini rehber edindi."

BURASSPOR - ŞANLIURFASPOR MAÇINI DA DEĞERLENDİRDİ
Ziraat Türkiye Kupası'nda Bursaspor –Şanlıurfaspor takımlarının eşleşmesiyle ilgili gazetecilerin yönelttiği soruya cevap veren Çelik, "Burada benim müdahalem yok. Hayırlı olsun. Kim galip gelirse alkışlarım. İyi oynayan kazansın. Dostane bir maç olacak. Bursaspor, çok güçlü. Avantajlı görünüyor. Her iki takıma başarılar diliyorum." yorumunda bulundu.

BUGÜN NELER OLDU