İngiltere'ye Fitch'ten kötü haber

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İngiltere'nin "AAA" olan uzun vadeli kredi notunu teyit etti ancak kredi not görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirdi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, karara gerekçe olarak ülkenin yüksek kamu borcu ve bütçe açığı gösterildi ve ülkenin kredi notunun iki yıl içinde düşürülme ihtimalinin yüzde 50'den biraz fazla olduğunu vurguladı.

Mali ve ekonomik şokları absorbe etmek için ülkenin mali alanının çok sınırlı olduğuna işaret eden Fitch, ülkenin borç yükünün ''AAA'' kredi notuna sahip ülkelerin ortalamasının üstünde bulunduğunu ifade etti.

Fitch, İngiltere'nin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunun teyid edilmesinde ise hükümetin mali konsolidasyon planının kredibilitesinin etkili olduğuna dikkati çekti.

İngiliz basını Fitch'in kararının zamanlamasına dikkati çekiyor

İngiliz basınında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in İngiltere'nin kredi not görünümünü değiştirmesinin zamanlamasına dikkati çeken haberlere yer veriliyor.

Sky haber kanalının Ekonomi Editörü Ed Conway, Fitch'in İngiltere'nin kredi not görünümünü ''negatif''e neden şimdi çevirdiğinin sorulması gerektiğini bildirdi. Zamanlamanın ''garip'' olduğunu savunan Conway, ülkedeki borçlanmanın ve ekonomik belirsizliğin uzun süredir devam ettiğini vurguladı.

Fitch'in kararını, gelecek hafta açıklanacak yıllık bütçeden önce almasına dikkati çeken Conway, ''Bütçeden önce bu karar açıklandı, böylece Maliye Bakanı George Osborne'un açıklayacağı bütçenin ve bakanın politikalarının piyasaları olumsuz etkilemesi önlenmiş oldu'' ifadelerini kullandı.

İngiliz yayın kurumu BBC de, ''Fitch'ten uyarının, Osborne'un üzerinde son düzenlemeleri yaptığı yıllık bütçeden bir hafta önce geldiğini'' bildirdi.

Muhalefetteki İşçi Partisinin ''gölge maliye bakanı'' Ed Balls'un görüşlerine de yer veren BBC, Balls'un Fitch'in bu kararının, ekonominin yeterince hızlı büyümediğini, işsizliğin arttığını ve borçlanmanın azalmadığını gösterdiğini ifade ettiğini aktardı.

Fitch, İngiltere'nin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu teyit etmiş ancak kredi not görünümünü durağanan negatife çevirmişti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, karara gerekçe olarak ülkenin yüksek kamu borcu ve bütçe açığı gösterilmişti.
BİZE ULAŞIN