"10 milyon konut yıkılıp yeniden yapılmalı"

Ağaoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye'de bulunan yaklaşık 18-19 milyon konut stokunun yüzde 50'sinin depreme dayanıklı olmadığını ileri sürdü. Ağaoğlu, "Bir an önce kentsel dönüşümle yaklaşık 10 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor." dedi.

Bursa Uludağ'da düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin ikinci günü, 'Geleceğin Sektörleri' konulu oturumla başladı. Moderatörlüğünü Accerture Yönetim Danışmanlığı Strateji Başkanı Mark Spelman'ın yaptığı oturuma; Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, Sinpas GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Faktoring Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ataman ve Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Çarmıklı katıldı.

Ağaoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye'yi yokuşun başında azami yükle yüklenmiş duran bir kamyona benzettiğini vurgulayarak, "Bunu önüne koyduğunuz takozlarla durduramazsınız. Türkiye yoluna devam edecek. Ben Türkiye'nin 2023 hedefini başaracağına inanıyorum. Bu yokuştan aşağı inerken direksiyondaki şoförün direksiyonu iyi tutup bu kamyonu aşağı indirmesi lazım. Türkiye bu noktaya gelirken sıkıntılar olacak. Ama sonuçta başarılı olacaktır." dedi.

Kendi sektörü olan inşaat alanında değerlendirmelerde bulunan Ali Ağaoğlu, "Asıl alanımız inşaat. Türkiye'de yaklaşık 18-19 milyon konut stoku var. Bu stokun yaklaşık yüzde 50'si deprem yönünden güvenli değil. Bu nedenle biz bir an önce kentsel dönüşümü hızlı bir şekilde yapmamız lazım. İnsanları güvenli konutlarda oturtturmamız gerekiyor." diye konuştu.

Yaklaşık 10 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini öne süren Ağaoğlu, "Bu da ortalama 400 milyar dolarlık bir yatırım gerektiriyor. Ayrıca inşaat emek yoğun bir sektör. Şu anda 12 milyon 700 bin çalışan var. 2023'de bu rakam 3 milyonu ulaşacaktır." ifadelerini kullandı.

CARİ AÇIĞA KARŞI, YABANCIYA KONUT SATIŞI FORMÜLÜ

Türkiye'de bulunun konut stokunun 500 bin'inin 2023'e kadar yabancıya satılması gerektiğini savunan Ali Ağaoğlu, bu sayede Türk ekonomisinin kırılgan cari açık sorununa ciddi bir katkı sağlayacağını ifade etti. Ağaoğlu, enerji sektörüyle ilgili olarak da şu değerlendirmeleri yaptı:

"Şu anda 23 milyon kilovat saat enerji tüketimi var. Bunun 2023'de bunun 500 milyar saat olması bekleniyor. Bu nedenle yatırımcının önünü açıp milli kaynaklarımızı devreye sokmamız lazım. Rüzgar enerjisi başta olmak üzere milli ve yerli kaynaklarımızı devreye sokmamız lazım."

Ağaoğlu, Türkiye'nin dünya ile rekabet edebileceği en önemli sektörlerden birinin de turizm olduğunu belirterek, bunun kum, güneş ve deniz kapsamından çıkarılması gerektiğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN