Benzinde 'katkılı' zam

EPDK'nın uyarısıyla katkılı ve katkısız benzin arasında daralan fiyat makası yeniden daralıyor. Son zammı fırsat bilen şirketler, 3 kuruşluk farkı 10-11 kuruşa çıkardı

Petrol fiyatlarındaki tırmanış benzin fiyatlarına da yansıyor. Önceki gün yapılan 7-11 kuruş zamla birlikte çoğu akaryakıt şirketi 95 oktan benzin fiyatını 4.60-4.62 TL aralığına yükseltti. Ancak şirketler katkılı ile katkısız benzin arasındaki fiyat farkını açarak zamlara 'ince ayar' çekti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 26 Ekim'de şirkeleri uyarmasına neden olan katkılı ile katkısız benzin arasındaki fark 3-4 kuruşlardan tekrar 7-11 kuruşlara kadar çıktı.

95 OKTAN 4.62, 97 OKTAN 4.73 TL

Hatırlanacağı üzere, yakıttan aldıkları payın düşük olduğunu iddia eden şirketler, kârlılıkları düşünce katkılı benzin fiyatlarını hızla yukarı çekmişti. Öyle ki bazı şirketler litrede 18-20 kuruş fark koymuştu. Oysa katkı maliyeti litrede 1 kuruşlarda. Bu 'fahiş kâr' nedeniyle 20 Ekim 2011'de EPDK şirketleri uyardı. 26 Ekim'e gelindiğinde tüm şirketler bu farkı 'derhal' eritti. Bu uyarı sonrası katkılı 97 oktan benzin ile katkısız 95 benzin arasındaki fark 3 kuruşa kadar düştü. Fark dün yapılan zamla tırmanışa geçti. Açıklanan zamma göre 95 oktanın fiyatı 4.62, 97 oktan 4.73 liraya ulaştı. İstanbul fiyatlarıyla hazırlanan tabloya göre son zamların ardından bazı şirketler 2 kuruş daha fazla zam yapıp farkı artırdı. Böylece katkılı benzin ile katkısız arasındaki fark 11 kuruşa kadar çıktı.

EN YÜKSEK FARKI SHELL UYGULUYOR

İşte bazı şirketleri yaptıkları ayarlamalar:
Shell
Farkı her zaman yüksek uygulayan şirket oldu. Ekimde katkılı-katkısız benzin arasındaki fark 18 kuruşa kadar çıkmıştı. Uyarı sonrası bu 9 kuruşa kadar çekildi. Ancak sonrası yine 11 kuruşa çıktı.

Opet

Uyarı öncesi katkılı katkısız arasındaki fark 15 kuruşa çıkmıştı. Uyarı sonrası fark 3 kuruşa kadar çekildi. Ekimden bu yana iki benzin arasındaki fark 5 kuruşa yükseltilmişti. Son zamla birlikte fark 7 kuruşa çıktı.

BP

Katkılı benzine 15 kuruş fark alıyor. EPDK uyarısı sonrası farkı 10 kuruşa indiren BP, bunu 7 kuruşa kadar düşürdü. Yeni yılla birlikte yine 10 kuruşa çıkarıldı. O tarihten bugüne 10 kuruşluk fark alıyor.

Petrol Ofisi

Uyarı öncesi 7 kuruş farkta değişiklik yapmadı.

Total

7 kuruş farkı EPDK kararı sonrası 4 kuruşa düşürdü. Aralıkta farkı tekrar 7 kuruşa çıkardı ve bu farkı koruyor.

Lukoil

İlginç bir aşama geçirmiş. EPDK uyarısından önce katkılı-katkısız benzin arasında 5 kuruş fark alan şirket, EPDK uyarısıyla bu rakamı 3 kuruşa düşürmüş. Kasım 2011'de 6 kuruş, ocakta 7 kuruşa çıkan fark son zamla birlikte 9 kuruşa yükseldi.

TP Petrol

5 kuruş olan fark son zamma kadar değişmedi. Son zamla birlikte 8 kuruşa çıktı.

Full

Fark almayan tek şirket. Hatta bunu zaman zaman rakiplerini eleştirmek için kullanıyor. Şirketin Genel Müdürü Timuçin Yalı "1-1.5 kuruşluk katkıyı 5-10 kuruş farkla satarak fahiş kar ediyorlar" eleştirisinde bulunuyor.

Benzine 11 kuruş zam geldi
Akaryakıt şirketleri önceki gün artan petrol fiyatlarını zam olarak pompaya yansıtmıştı. Önceki gün benzine 7 ila 11 kuruş arasında zam yapılmıştı. Böylece benzin fiyatları yüzde 1.55-2.16 oranında artmıştı. Yeni artışla İstanbul'da 95 oktan-97 oktan benzinin fiyatı 4.55-4.62 liradan 4.62- 4.73 liraya çıktı. 9 Mart'ta da benzine 10 kuruş zam yapılmıştı.


BİZE ULAŞIN