Ankara-İstanbul arası 3 saat olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nin 2013 yılında tamamlanacağını belirterek, ''Böylece 40 yıldan fazla bir süredir hasretle beklediği YHT ile Ankara'dan İstanbul'a kesintisiz 3 saat içerisinde gidebilecek'' dedi.

Ankara-İstanbul YHT Projesi'nin Köseköy-Gebze kesiminin temel atma töreni Köseköy Tren İstasyonunda yapıldı. Törene Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean Maurice Ripert, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman katıldı. Tören alanına birlikte gelen üç bakan, davul zurna ile karşılandı ve halk oyunları ekiplerinin gösterisini izledi.

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Köseköy-Gebze kesiminin bitirilmesiyle Ankara-İstanbul YHT Projesi'nin tamamlanmış olacağını bildirdi. Yıldırım, ''Böylece 40 yıldan fazla bir süredir hasretle beklediği YHT ile Ankara'dan İstanbul'a kesintisiz 3 saat içerisinde gidebilecek. Ankara, dünya şehri, ticari başkentimiz İstanbul'la bütünleşecek'' dedi.

Yıldırım, ''İnşallah 2013'te hattın tamamını açarak İstanbul'u Kocaeli'ne, Sakarya'ya, Ankara'ya, Konya'ya, Bursa'ya, Sivas'a bağlayacağız'' dedi.

UÇAKTAN UCUZ OLACAK

Ankara-İstanbul hattının hizmete girmesiyle bilet fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Karaman, fiyatları henüz belirlemediklerini ancak uçak biletlerinden düşük olacağını söyledi.

Avrupa'daki fiyatların yüksek olduğunu anımsatan Karaman, Türkiye'de bilet fiyatlarının Avrupa'dan düşük olacağını ve özellikle çok kullanan öğrenciler için indirim uygulanacağını kaydetti.

GÜNDE 50 BİN YOLCU

Ankara-İstanbul YHT Projesi'nin 56 kilometrelik Köseköy-Gebze bölümünün temelinin atılacağına işaret eden Karaman, bu bölümün açılmasıyla hattın Marmaray'a bağlanacağını ve Ankara-İstanbul YHT Hattı'nın tamamlanacağını ifade etti.
BİZE ULAŞIN