G. Kore ile serbest ticaret başlıyor

Türkiye ile Güney Kore arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. Uzakdoğu'da ilk olacak serbest ticaret anlaşmasında ikinci imzalar haziranda atılacak. Hedef iki ülke arasındaki 7 milyar dolarlık ticareti artırmak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi sebebiyle bulunduğu Seul'de dün Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ile görüştü. Görüşmelerin ardından iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Güney Kore Ticaret Bakanı Park Tae-ho "Türkiye- Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Deklarasyonu" imzaladı. İmza töreninde Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ve Başbakan Erdoğan da yer aldı. Bu, Türkiye'nin Uzakdoğu'da imzaladığı ilk serbest ticaret anlaşması özelliğini taşıyor. Erdoğan, dün Seul'deki programlarına Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak görüşmesiyle başladı. Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'la birlikte "Mavi Ev" olarak anılan Güney Kore Cumhurbaşkanlığı'na gitti. Burada iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için çerçeve anlaşma imzalandı. Başbakan Erdoğan, "Gerekli hazırlıkların tamamlanmasını müteakiben, en geç haziran ayında bakanlarımız bir araya gelerek söz konusu anlaşmaları imzalayacaklar" dedi.

İTİCİ GÜÇ OLACAK
Başbakan Erdoğan, anlaşma sonrasında yaptığı açıklamada, "Özellikle bu anlaşma, mal noktasındaki ticaretin geliştirilmesinde çok büyük bir itici güç olacaktır. Nitekim Koreli dünya markalarından Posco'nun ülkemizde planladığı yatırımları ve Hyundai'nin ülkemizdeki yatırımlarını geliştirme planları serbest ticaret anlaşması çerçevesinde daha kârlı ve rekabetçi olacaktır" dedi.

ENERJİ, SAVUNMA VE TARIMA ODAKLANILACAK
2011 sonu itibariyle Türkiye- Güney Kore arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Bu bizim potansiyelimizi yansıtmıyor. İnanıyorum ki bugün atılan imzalar ve haziranda atılacak imzalarla birlikte bu rakam arzuladığımız seviyeye çıkacaktır. İthalat-ihracat dengesizliğinin giderilmesine de fırsat verecektir. Özellikle enerji, savunma işbirliği, tarım, gemi inşaat ve motor sanayisinde müşterek yapabileceğimiz çok şeyler var. Bilişim teknolojisinde çok önemli adımları birlikte atmak mümkün. Bugüne kadar imzaladığımız serbest ticaret anlaşmalarının olumlu sonuçlarını çok açık bir şekilde gördük. Haziranı heyecanla bekliyoruz."

UZAKDOĞU'YLA İLK ANLAŞMA

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan anlaşmaya ilişkin şunları söyledi: "Bu, Uzakdoğu'daki ilk serbest ticaret anlaşmamız. Sanayi ve tarım ürünlerinde belli bir süreyle karşılıklı gümrüklerimizi sıfırlayacağız. Koreliler sanayi ürünlerinde onay sürecinden sonra beş yılda, biz sanayi ürünlerimizde ise yedi yılda sıfırlayacağız. Tarım sektörü de ilk defa serbest ticaret anlaşmasına konu oldu."

BİZE ULAŞIN