Avea 'Kelt Kaplanı'yla imzayı atıyor

'Kelt Kaplanı' olarak adlandırılan İrlandalı bilişim firmaları Türkiye'ye çıkarma yaptı. Avea anlaşma imzalayacağı bir firma ile ortak olarak yurtdışına yatırım yapacak

İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello, İrlandalı bir firmanın Avea ile anlaşma imzalayacağını ve yurtdışında ortak çalışma yapacaklarını söyledi. "İrlandalı firma çığır açan bir teknoloji geliştirdi" diyen Costello, "Özellikle ücra alanlarda telefon ağına erişim kolaylaştıran bir teknoloji bu. İki firma arasında yapılacak bu anlaşma sadece Türkiye piyasasına açılımı sağlamayacak. Aynı zamanda Türkiye ile birlikte dünya piyasalarına da açılacak" dedi. Costello, firmanın daha önce de Avea ile partnerliği bulunduğunu, bu anlaşma ile Türkiye dışında da ortaklığı olacağını söyledi.

25 İRLANDALI KATILDI

25 İrlandalı şirketin yer aldığı İrlanda Ticaret Misyonu ile birlikte Türkiye'ye geldiklerini söyleyen Costello, "İrlanda heyeti, eğitimden ilaç sektörüne, yüksek teknolojiye varıncaya kadar Türk işadamlarıyla bağlantı kurmak için heyecanla bekliyorlar. Türkiye'yi gelecek için dinamik ve önemli buluyoruz" dedi. Güral Porselen ile de bir anlaşma imzalandığını ifade eden Costello, anlaşma çerçevesinde porselenin dizayn ve pazarlanmasında akıllı uzmanlık aktarılacağını kaydetti. İstanbul'da farklı sektör temsilcileriyle bir araya geleceklerini, bugün de Çevre ve Şehircilik Bakanı başta olmak üzere çeşitli bakanlarla görüşeceklerini ifade eden Costello, "İki ülke arasında iş ortakları ve yatırımların artırılması hedefleniyor. Ümit ediyorum İrlanda hükümetinin desteklediği bu ziyaretten olumlu sonuçlar elde edeceğiz" diye konuştu.

BÜYÜKLERE YATIRIM ÇAĞRISI
Costello, İstanbul'da Koç Holding CEO'su Turgay Durak, Süzer Grup Başkanı Mustafa Süzer, Anadolu Grubu, Coca Cola İçecek grubu, ING Bank ve Nurol Holding üst yöneticileriyle görüştüklerini, İlaç Üreticileri Derneği ile de bir araya geleceklerini bildirdi. Bu firmalarla piyasa ve genel yatırım fırsatları hakkında görüştüklerini, ticaret fırsatlarıyla ilgili bilgi teatisinde bulunduklarını ifade eden Costello, "İrlanda'nın işbirliğine hazır olduğunu, yatırım ortamının elverişli olduğunu aktardık. Türk yatırımcıları ülkemize davet ettik" dedi.
BİZE ULAŞIN