Zehirli meyve iddiasına yalanlama

Türkiye'deki meyvelerde zirai ilaç kalıntıları olduğu iddialarına Bakan Eker sert çıkarak "Bir tek ürün bile AB ülkelerinden dönmedi, düpedüz iftira" dedi

Bakanı Mehdi Eker, dünyaca ünlü çevre örgütü Greenpeace'in Türkiye'deki armut, üzüm ve biberde zirai ilaç kalıntıları olduğuna dair raporuna sert tepki gösterdi. Bakan Eker, bu iddiaların bütünüyle gerçekdışı ithamlardan oluştuğunu belirterek, "Üzümle ilgili 24 kimyasal madde olduğundan söz ediyorlar. Halbuki, bağcılıkla kullanılan kimyasal madde sayısı 4'tür. Bu kadar kimyasal madde kullanılması imkansızdır. Herkes, kimin hangi uluslararası ticari kuruluşlara bilerek ya da bilmeyerek hizmet ettiğine dikkat etsin" dedi. Bakan Eker, Antalya Rixos Oteli'nde düzenlenen "Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği Bahar Toplantısı" ve "Uluslararası Bahçe Bitkileri Topluluğunun" sempozyumuna katıldı.

KANUN TASARISI

Antalya'nın 2016'da ev sahipliği yapacağı "Dünya Botanik Expo'su için oluşturdukları kanun tasarısını Başbakanlığa sunduklarını belirten Bakan Eker, EXPO 2016 için Antalya'nın yerel güçleri, sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluşlarıyla birlikte çalışacaklarını söyledi. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eker dünyaca ünlü çevre örgütü Greenpeace'nin Türkiye'deki üzüm, armut ve biberde zirai katkı maddesi bulunduğuna yönelik raporuna sert tepki gösterdi. Eker, "Kimsenin Türkiye'de üretilen çiftçilerin ürettiği alın terinin emeğinin karşılığı olan ürünlerle ilgili spekülatif haberler yapmak bunları genelleştirmek suretiyle insanları yedikleri içtikleriyle sorunlu hale getirmeye hakkı yok" dedi.

GERÇEK DIŞI İTHAM

Raporda üzümle ilgili 24 kimyasal maddeden bahsedildiğini ancak bağcılıkta kullanılan toplam kimyasal madde sayısının en fazla 4 olduğunu vurgulayan Eker, "Bu kadar kimyasal madde kullanılması imkansızdır. Herkes, kimin hangi uluslararası ticari kuruluşlara bilerek ya da bilmeyerek hizmet ettiğine dikkat etsin" dedi. Bir tek ürünün bile AB ülkelerinden dönmediğini belirten Eker, "Düpedüz iftira, resmen dehşete kapıldım" açıklaması yaptı.
BİZE ULAŞIN