Dış ticaret komşularla kucaklaşmanın eseri

Başbakan Erdoğan 9 yılda dış ticaretin 4 kattan fazla artarak 376 milyar dolara çıktığını belirterek, "Bu artış komşularımızla kucaklaşmanın eseridir" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ulusa Sesleniş konuşması yaptı. AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılı sonunda Türkiye'nin dış ticaret hacminin 88 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyleyen Erdoğan, 2011 sonunda bu rakamın 4 kattan fazla artarak 376 milyar dolara ulaştığını belirterek, "İşte bu büyük artış, bizim yüz yıldır sırtımızı döndüğümüz komşularımızla kucaklaşmanın bir eseridir. Türkiye'nin bu oranda büyümesi, dış ticaretini, turizm gelirlerini, turist sayısını, yatırımlarını artırması, bizim aktif dış politikamızın eseridir" dedi. Göreve geldiklerinde turist sayısının 13 milyon, turizm gelirlerinin de 8.5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Ama şimdi ülkemize gelen turist sayısı 31.5 milyon seviyesine çıktı, gelirimiz de 23 milyar dolara ulaştı. Bu dünya ile kucaklaşmanın, dünya ile aramızdaki ilişkileri artırmanın bir neticesidir" diye konuştu.

TÜRKİYE FIRSATLAR ÜLKESİ
Türkiye'nin hedeflerine adım adım ilerlediğini anlatan Erdoğan, "9.5 yıl önceki Türkiye, bütün dünyada krizler ülkesi olarak görülüyordu. Bugün, Türkiye, hükümetimizin rasyonel politikaları ve yatırımlarıyla, milletimizin coşkusu ve katılımıyla tam bir fırsatlar ülkesi haline geldi" dedi.


BİZE ULAŞIN