Orta direk Arap parayı Türkiye'ye yatırıyor

Türkiye'ye sadece zengin Araplar gelmiyor. Dubaili yatırımcı Al Haj, birçok orta gelirli Arap'ın parasını kendi ülkesinde değerlendirmek yerine ofis ve daire satın almak için Türkiye'de sıraya girdiğini söyledi

Piyasaları belirsizliğe sürükleyen kriz, Türkiye'yi de yatırımda dünya ile ayrıştırıyor. Parasını güvenli limana taşımak isteyen Arap yatırımcının ilk durağı da Türkiye oluyor. Büyük gayrimenkul şirketlerin yoğun ilgi gösterdiği gayrimenkul sektörüne şimdi de orta direk Araplar eklendi. Dubai'nin önde gelen firmalarından Abu Al Haj Holding'in CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mohammed Abu Al Haj, parasını bankada yatırımak yerine Türkiye'de değerlendirmek isteyen orta sınıf ailelerin konut ve ofis almaya başladığını söyledi. Körfez gazetelerinde Türkiye'ye yönelikilanların başladığına dikkat çeken Al Haj, "Körfez basınında sadece İstanbul değil Anadolu kentlerine yönelik ilanlar yayınlanmaya başladı. Sadece zenginler Türkiye'de emlak sektörüyle ilgilenmiyor. Para kazanmak isteyenler de gayrimenkul istiyor" dedi.

Bolu'ya otel Bodrum'a site

2005 yılında İktisat Yatırım'ı alarak Türkiye'ye adım atan Abu Al Haj Holding, gayrimenkul, tarım ve turizme yönelik projelerini hayata geçirecek. "3 B Projesi" adını verdikleri yatırım coğrafyasını Bolu, Bursa ve Bodrum'a odaklandırdıklarını kaydeden Mohammed Abu Al Haj, "Turizm yatırımımızı yapacağımız Bolu'ya bölgeden çok fazla turist geliyor. Burada 4 yıldızlı ilk SPA otelimizi Türk şirketi Astay Gayrimenkul ile yapacağız. Ön mutabakat anlaşmamızı imzaladık. Ardından Bursa ve Bodrum'da da ailelere yönelik bir site kurmak istiyoruz. Fiyatları 400 bin dolardan başlayan ve 2 milyon dolara varan dairelerin olacağı bu site için de düğmeye yakın zamanda basacağız" diye konuştu. Tarıma yönelik ise Türkiye'de ilk kez fon kuracaklarını anlatan Abu Al Haj, "Bu fon çok ortaklı bir yapıda olacak. SPK ile görüşmelerimiz sürüyor. Eylül'de projeye başlıyoruz" dedi.


BİZE ULAŞIN