Cameron lobiye daldı

Barclays'in rekor ceza aldığı 'skandal'a İngiltere Başbakanı David Cameron el attı. Cameron, faiz oranlarını anlaşarak belirleyen lobi hakkında soruşturma başlattı

  • Ekonomi
  • Çarşamba 04.07.2012
Küresel faiz lobisini ortaya çıkaran Barclays soruşturmasına İngiltere Başbakanı David Cameron sessiz kalamadı. Cameron, dünyanın en büyük bankalarından Barclays'in faiz oranını anlaşarak belirlediği skandalla ilgili soruşturma açılmasına karar verdi. Bankacılık sektörünün profesyonel ve kültürel standartlarını değerlendirmek için parlamentoda komisyon oluşturulması talimatını veren Cameron, geçen yıl yaşanan telefon dinleme skandalıyla İşçi Partisi'nin eline geçen siyasi kozu da tersine çevirmeyi planlıyor.

CEO İSTİFA ETTİ

Rekor cezaya çarptırılan Barclays'te de sular durulmuyor. CEO Bob Diamond, skandalın ardından istifasını açıkladı. Diamond, yapılan baskının bankaya zarar verdiği gerekçesiyle istifa ettiğini duyurdu. İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, Diamond'un istifa kararını memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, "Umarım bu, İngiliz bankacılığında yeni bir sorumluluk kültürüne yönelik atılmış adım olur" değerlendirmesinde bulundu.

İkinci istifa geldi
Bankanın yönetim kurulu başkanı Marcus Agius da önceki gün istifa etmişti. Agius'un, Diamond'un yerine yeni biri atanana kadar onun görevini yürüteceği açıklandı. İngiltere'de Barclays'in neden olduğu bankacılık skandalı, geçen haftadan bu yana ülke gündemini meşgul ediyor.

BİZE ULAŞIN