Ferrari'nin babası öldü

Adı Ferrari ile özdeşleşen ünlü otomobil tasarımcısı Sergio Pininfarina vefat etti. Ford'dan Fiat'a birçok markada imzası bulunan Pininfarina'nın hafızalara kazınan modeli ise Ferrari Testarossa

İtalyan otomobil dizaynının en önemli isimlerinden Sergio Pininfarina, Torino'daki evinde 86 yaşında hayata gözlerini yumdu. Otomobil sektöründe başta Ferrari olmak üzere pek çok ünlü markanın dizaynına imzasını atan ve kalitenin garantisi olarak tüm dünyada kabul gören Sergio Pininfarina, 2005 yılında Cumhurbaşkanı Ciampi tarafından hayat boyu senatör olarak atanmıştı. Babasından devraldığı Pinin şirketini dünya çapında bir prestije ulaştıran Sergio Pininfarina, İtalyan otomobil tarihinin ve Torino şehrinin sembol isimlerinden biri haline geldi, endüstri dizaynını 'made in Italy' için önemli bir atıf noktası haline dönüştürdü. Sergio Pininfarina 80'li yıllardan itibaren çizdiği modellerde sadece estetik ve aerodinamiği birlikte ön plana çıkardı. Pininfarina böylece sportif ve hızlı araba modellerinin vazgeçilmez isimlerinden biri oldu. Peugout, Fiat, Chevrolet'in yanı sıra Ferrari için de modeller tasarladı.

Testarossa'da imzası var
1950-2005 arasında Pininfarina grubu toplam 1 milyondan fazla otomobil üretti. Pininfarina'nın koleksiyonunda hafızalarda kalanlar ise Fiat 124 Spider, Ford Streetka, Alfa Romeo Gtv Spider, Cadillac Alante, Ferrari Testarossa gibi ünlü markalar oldu.

BİZE ULAŞIN