Maliye Bakanı'nın cüzdanında kaç para var?

THY, Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur seferlerine başladı. İlk sefere Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı. Haftanın Mola'sını Bakan Bey'le veren Savaş Ay, herkesin merak ettiği cüzdana baktı. Bakan'ın cüzdanında 400 TL ve 100 dolar çıktı

THY Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur seferlerini başlattı. Bişkek üzerinden bağlantılı yapılan ilk sefere Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı. Bu tarihi geziyi izleyen gazeteciler arasındaydım ve haftanın Mola'sını Bakan Bey'le birlikte verdim.

* THY uzakları yakın eyleme mevzunda önemli bir aşama daha katetti galiba Sayın Bakan?
Katılıyorum sözünüze. Moğolistan bir anlamda Ata yurdumuz sayılır. Ata yurdumuz ile her alanda daha sıkı bağların oluşacağı yeni bir dönem başlayacak. THY'nin buraya gelmesi ile birlikte olumlu bir döngü söz konusu olacak, bir köprü kurulacak.

* Artık Moğolistan ile 'gerçek komşu' oluyoruz yani?
Elbette. Bakın; Türkiye'de devletin de önemli katkılarıyla bin 300 Moğol öğrenci okutuluyor. Bu öğrenciler ülkesine döndüğünde kamu ve özel sektörde çok önemli görevler üstlenecek. Bu durumda olan 3 bin öğrenci var. Moğolistan nüfusunun 3 milyondan az olduğunu düşünürseniz bunlar ciddi rakamlar.

47 MİLYON $'LIK TİCARET
* Ticari alana da yansıyacak kuşkusuz...
Mutlaka yansıyacaktır. Daha önce 3 milyon dolar olan ticaret hacmimiz vardı. Başbakanımız burayı ziyareti sırasında önümüze bir hedef koydu. Bunun ivedilikle artmasını istedi. O günden bu yana çalışmalar aralıksız sürdü. Geçen yıl bu hacim 47 milyon dolara yükseldi. THY adına açıklama yapan Hamdi Topçu az önce çok güzel ifade etti: "Bişkek'i de buraya bağladık. Böylece Moğolistan'ı Orta Asya'ya bağlamış olduk."

* Moğolistan'la ticaret konusunda neler yapılabilir?
Kriz döneminde 3 milyondan 47 milyon dolara çıkardığımız ticaret hacmimizi THY seferlerinden sonra çok daha yukarılara taşımak zor olmayacak. Görüyorsunuz, Ulan Batur'da her tarafta yeni inşaatlar yükseliyor. Niçin Türk müteahhitler burada iş yapmasın? Halen Rusya ve Kazakistan'da iş yapıyoruz. Özellikle madencilik burada çok önemli bir sektör. Hükümet 2009 yılında madenleri küresel yatırımcılara açan bir düzenleme gerçekleştirdi. Bakır, kömür, uranyum bakımından çok zenginler. Gıda ve hayvancılık ürünleri satıyorlar ama hemen hemen bütün imalat kalemlerini dışarıdan alıyorlar. Türkiye bu tür emtiaları bu ülkeye çok rahat satabilir.

MALİYE 'NİN PARASINA DOK UND UM
* Merak ediyorum Sayın Bakan. Maliye Bakanı cebinde kaç parayla gezer?
- (gülerek) Fazla para taşımaz diyelim. Yani en azından ben öyleyim.

* Şimdi daha da meraklandım. Gerçekten kaç para var cüzdanınızda öğrenebilir miyim?
- (Gülerek cüzdanını çıkarıyor) Bakın 2 adet 200 lira. Yani 400 lira Türk parası var. Yurtdışı seyahatindeyiz diye bir de 100 dolar var.

* Biz gazeteciler 'bordro mahkumu' sayarız kendimizi. Maliye on yıllardır bizim paramıza dokunuyor yani. Bu kez ben sizin paranıza dokunayım bari.

ESRA ŞİMŞEK DİYOR Kİ...
Esra Şimşek'e Bakan eşi olmanın zorluklarını sorduğumda, "Genelde tüm insanları özelde de eşimi çok sevdiğim için bu yüksek tempolu siyasi hayata karşı güçlük çekmiyorum. Zaman zaman günün 18 saati çalışıp evine dönen bir eşe yardımcı olabilmek için elbette ben de üzerime düşen çabayı seve seve gösteriyorum" diyor. Bakan Bey'in ne kadar azimli olduğunu anlatırken de şunları söylüyor: "Batman bisiklet yarışlarının başlama sürüşünü yapacaktı ama bisiklete binmeyi bilmiyordu. Eymir Gölü çevresinde 3 gün çalıştı ve usta sürücü oldu. "

KOMPLE SPORCU BAKAN
Bakan Şimşek sohbetimiz sırasında sporculuğunu şöyle anlatıyor: "Seyahate de gitsem çantamda hep koşu ayakkabım, giysilerim olur. Yüzüyorum ve tenis oynuyorum. Ömrümde hiç sigara kullanmadım. AK Parti hükümetlerinin en büyük icraatlarından biri de kapalı mekânlarda sigarayı engellemesidir. Öğrenciyken Ankara-Batman arası yolculuklarımı Kurtalan Ekspres'le yapardım. Sonraları maddim gücüm artınca 17-18 saatllik otobüs dönemim başladı. Tek sıkıntım otobüste sigara içilmesiydi. Uçağa ilk kez Siyasal Bilgiler Fakülmtesi'nde araştırma görevlisiyken kazandığım bursla Londra'ya giderken bindim. Gençlere önerim, hangi konuyla iştigal edeceklerse, o konuda çok çalışsınlar, yeteneklerini geliştirmeye çabalasınlar, vizyonlarını geniş tutsunlar ve çıtayı en yükseğe koysunlar."


BİZE ULAŞIN