İhracat rekoru sanayiyi uçuruyor

Büyümenin en önemli göstergesi sanayi üretimi hız kesmeden artıyor. Sevindiren rakamların arkasında ise ihracat var

  • Ekonomi
  • Salı 10.07.2012
Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi hız kesmeden artıyor. Mayısta yüzde 20.3'lük oran ile rekor kıran ihracatın etkisiyle sanayi üretimi geçen yıla göre yüzde 5.9, bir önceki aya göre ise yüzde 7.5 oranında arttı. Böylece Kasım 2011'den bu yana en hızlı yükselişi kaydetti.

SERMAYE ARTI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, toplam sanayi üretimindeki artışta sermaye, dayanıksız tüketim ve ara malı imalatındaki artış etkili oldu. TÜİK verilerine göre, aramalı imalatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 7.8, sermaye malı imalatı ise yüzde 9.6 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2012 yılı mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4.2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5.8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7.3 arttı.

Ekonomi net ihracatla büyüyecek
Sanayi üretimi verilerini değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Yüzde 5.9'luk artış ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu net bir şekilde ortaya koydu" dedi. 2012 yılının ilk 5 ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.7 oranında arttığına dikkat çeken çekti Çağlayan, "İhracat, sanayi üretiminin değil, istihdamın da lokomotifidir. İlk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de ekonomi net ihracat yoluyla büyüyecek" dedi.

Büyümede tahminler tutacak
Ergün, "Büyüme hızının önümüzdeki dönemlerde artacağını ve Orta Vadeli Program'da öngördüğümüz yüzde 4'lük büyüme oranının rahatlıkla yakalanacağını söyledik. Veriler de bu görüşümüzü destekliyor" dedi.

30 aydır kesintisiz artıyor
Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretim endeksinin 2005'den bugüne kadarki en yüksek mayıs ayı olduğunu belirterek, "30 aydır kesintisiz yükseliş var" dedi. Üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 arttığını belirten Ergün, takvim etkisinden arındırılmış endeksin de Mayıs'ta, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksinin ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 artış gösterdiğini ifade etti.

BİZE ULAŞIN