Valentino'yu Katarlılar aldı

İtalyan moda evi Valentino, birçok sektörde yatırımı olan Katar Kraliyet Ailesi tarafından 700 milyon euro karşılığında satın alındı

İtalya'nın başkenti Roma'da 1959'da kurulan ve kısa sürede Elizabeth Taylor'dan Kennedy ailesine kadar birçok ünlünün gardırobuna girmeyi başaran moda markası Valentino, Katar Kraliyet Ailesi tarafından 700 milyon euro karşılığında satın alındı. Geçen yıl 322 milyon euro ciro yapan ve defileleri moda dünyası tarafından her sezon merakla beklenen Valentino şirketinden yapılan açıklamada, Katarlı Mayhoola Yatırım şirketiyle Valentino'da payı bulunan Permira öz sermaye kuruluşu tarafından dolaylı olarak idare edilen Red & Black arasındaki anlaşmanın dün yapıldığı belirtildi.

LÜKS MARKA SEVİYOR

Satın almanın arkasında ise Katar Kraliyet ailesi var. Kraliyet alisenini Londra'daki Harrod's mağazası dışında Credite Suisse bankası, Porche, Volkswagen, Lagandere ve LVMH ve Tiffany&Co'da çoğunluk hisseleri bulunuyor. Bu arada Valentino CEO'su Stefano Sassi satışla ilgili olarak M. Missoni ve Marlboro Classics giyim mağazalarını şimdilik elinden çıkartmayacaklarını duyurdu. Katarlılar son dönemin en hareketli yatırımcıları olarak dikkat çekiyor. 2011'de de Dubai'ye bağlı Paris Group, Gianfranco Ferre modaevini satın almıştı.

İlk koleksiyonunu kadınlar için hazırladı
Milanolu modacı Valentino Garavani tarafından kurulan Valentino, 1962'deki ilk koleksiyonunu kadınlar için hazırladı. 10 yıl sonra erkekler için de koleksiyon hazırlamaya başlayan marka parfüm, Çin porseleni gümüş yemek takımlarını da ürün gamına dahil etti. Valentino Garavani bir parti düzenleyerek moda dünyasına veda etmişti.

BİZE ULAŞIN