"K. Irak'tan petrol alımı 200 tankere çıkacak"

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak'tan petrol alımının günlük 5-10 tankerle başladığını, bu miktarın 100-200 tankere kadar çıkabileceğini söyledi. Göynük'te Aksa Enerji'nin 580 milyon liraya yaptıracağı 270 megavatlık termik santralin temel atma törenine katılan Yıldız, "Kuzey Irak'tan petrol alımı giderek daha fazla kapasiteye ulaşacaktır. Bunun karşılığında Irak'ın belli petrol ürünlerinde ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir çalışmadır bu" dedi.

ELEKTRİKTE ARZ SIKINTISI YOK

Yıldız, ihaleye çıkılacak yerli kömüre dayalı santrallerle Çinliler'in de ilgilendiğini, 4-5 bin megavatı blok olarak almak istediklerini söyledi. Rusya'nın Batı Hattı kontratıyla da 10-12 şirketin ilgilendiğini belirten Yıldız, elektrik tüketiminde rekor artış olmasına rağmen arz sıkıntısı olmayacağını bildirdi. Yıldız "Şu anda ürettiğimiz elektriğin yaklaşık 4'te 1'ini termik santrallerden karşılıyoruz. Hedefimiz üretimimizin en az yüzde 30'unu kömürden sağlamak. Bu santral da bu doğrultuda atılmış önemli bir adım. 580 milyon liralık bu büyük yatırımı hayata geçirecekleri için Aksa'yı kutluyorum" diye konuştu. Konuşmaların ardından tesisin temeli, Bakan Yıldız, Aksa Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı ve TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş tarafından atıldı.

KAZANCI: YATIRIMA DE VAM EDE CEĞİZ
Aksa Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, yatırımı hayata geçirmek için 6 yıldır çalıştıklarını belirterek, bundan sonraki süreçte, HES ve rüzgar yatırımlarının yanında kömür yatırımlarına da devam edeceklerini söyledi. Kazancı, "Yerli ve yenilenebilir kaynaklardan yararlanılması Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması oldukça önemli" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN