Sabancı Carrefour’a rest çekti

CarrefourSa Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer ve beraberindeki 3 Sabancı Holding yöneticisi, Carrefour'dan gerekli desteği alamadıkları için istifa etti

Mayıs ayında yeni CEO olarak göreve gelen Georges Plassat'ın, krizden kötü etkilenen merkez ülke Fransa'ya öncelik verip Türkiye operasyonları ile ilgili her türlü desteği askıya alması CarrefourSA'da Sabancı yönetimini istifa noktasına getirdi. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer başta olmak üzere Yönetim Kurulu Üyesi Zeynel Korhan Bilek, Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, Finans Direktörü Faruk Bilen, CarrefourSA yönetim kurulundaki görevlerinden istifa etti. İstifalar Carrefour yönetimine ultimatom olarak yorumlandı. Boşalan koltuklara holding içinden 4 yeni isim belirlenecek.

TÜRKİYE'Yİ İHMAL ETTİ

Kulislerde Carrefour'un Avrupa'daki krizde merkez operasyonlarını kurtarmak için bütün desteğini Fransa'ya kaydırdığı, Türkiye'deki 2 milyar dolarlık operasyonu arka plana attığı konuşuluyor. Haluk Dinçer ise yaptığı açıklamada, "Sabancı olarak CarrefourSA'da yüzde 38.8 hisseyle azınlık durumdayız. Çoğunluğa sahip Carrefour'dan gerekli destek ve katkıyı göremediğimizden, faydalı olamayacağımızı anladık ve arkadaşlarımızla istifa kararı aldık" dedi. CarrefourSA'da Sabancı Holding'in yüzde 38.8, Carrefour Nederland'ın ise yüzde 58.2 hissesi bulunuyor. CarrefourSA'nın yüzde 2.2'si halka açık.

Ortak değiştirme sinyali vermişti
İki ortaktan bir süredir konuyla ilgili sinyaller geliyordu. Bir ara Fransız şirketin CEO'su Georges Plassat'ın Türkiye'den çıkacaklarına yönelik sözleri gündeme geldi. Ancak daha sonra Carrefour Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Huebner, Türkiye'de kalacaklarını ama ortak değiştirebileceklerini söylemişti. Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul da CarrefourSA'nın performansından memnun olmadıklarını belirterek, holding portföyünde yer alan CarrefourSA hisse senetlerine ilişkin stratejik opsiyonların değerlendirilmesi amacıyla yatırım bankası Rothschild'e yetki verdiklerini ve bu konunun yıl bitmeden çözüme kavuşacağını söylemişti. Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer ise, "Türkiye'nin Carrefour'un portföyü içindeki ağırlığı yüzde 1-1.5 civarında. Finansal performansın onları da memnun etmediğini biliyoruz. Yeni CEO 'hangisinden çıkarsam daha iyi olur'un detaylı analizini yapacaktır. CarrefourSA'yı satın almaktan korkmayız. Ama ne kadar değer yaratıyorsunuz ona bakıyoruz" diyerek yollarını ayırma sinyali vermişti.

BİZE ULAŞIN