Memleketine dönene bahçeli ev

Belediye, nüfusun 2 binin altına düşmesi nedeniyle gurbette yaşayan emeklilere memleketlerine geri dönmeleri karşılığında verilecek bahçeli 150 ev için proje hazırladı.

Aydıncık ilçesinin Kazankaya beldesinde belediye, nüfusun 2 binin altına düşmesi nedeniyle gurbette yaşayan emeklilere memleketlerine geri dönmeleri karşılığında verilecek bahçeli 150 ev için proje hazırladı.

Kazankaya Belediye Başkanı Celal Kılıç, yaptığı açıklamada, beldenin 1966'da belediye olduğunu söyledi.

Kazankaya'nın turizm öncelikli belediyeler arasında yer aldığını ancak azalan nüfusu nedeniyle kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Kılıç, turizmin yeni adresi olması ve yakın çevrelerden göç alabilmek için çeşitli projeler hazırladıklarını belirtti.

Beldeyi Avrupa standartlarına kavuşturmak için 3 dönemdir çalıştığını kaydeden Kılıç, ''Kentlerin ve İç Anadolu Bölgesi'nin en büyük sorunlarından biri de göç olgusu. Göçü önlemeye çalışsak da başarılı olamadık. Hayvancılık projesiyle her aileye iki süt ineği dağıttık. Beldede süt kooperatifçiliği de kurarak sütlerimizi marka firmalara satmaya başladık. Tarımda yaptığımız çalışmalar ve kooperatifçilikle göçü nispeten önlemeye çalıştık ama yine de fazla başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz'' dedi.

Türkiye'de belediyelerin nüfusa bağlı geliştiğine işaret eden Kılıç, şunları söyledi:

''Yeni düzenlemeye göre, nüfusu 2 binin altına düşen beldelerin kapanma durumu var. Onun için nüfusumuzu sürekli 2 binin üzerinde tutmamız gerekiyor. Bu nedenle çeşitli kentlerde yaşayan emeklilerimizi köyümüze davet ettik. Vatandaşlarımızın ata yurtlarına tekrar dönmeleri için proje hazırladık. Emeklililerimizin rahat yaşayabilmesi ve doğayla baş başa kalabilmeleri için ortam hazırlayacağız. Vatandaşlarımız tekrar ocaklarını yakıp bacalarını tüttürürken biz de belediyemizin nüfusunun düşmemesini sağlamış olacağız.''

Emekliler için ilk etapta tek katlı, bahçeli evler yapacaklarını bildiren Kılıç, proje hayata geçirilmeden önce beldede yaşayıp eğitim görmüş, çeşitli kentlerde yaşayan 150 aile tespit ettiklerini, yer tespiti tamamlandıktan sonra projenin uygulanacağını kaydetti.

Emeklilerin beldeye dönmek için sabırsızlandığını belirten Kılıç, ''Kentlerin yoğunluğu artık yaşlılarımıza sakin, huzur dolu ortamları aratır oldu. Talebimiz hemşehrilerimizce olumlu karşılandı. Evlerin yapılması durumunda taşınacaklarını belirttiler. Evler yapıldıktan sonra tersine göçü de başlatmış olacağız'' diye konuştu.
BİZE ULAŞIN