Ramazanda son dakika indirimi

Tatil rezervasyonlarını son dakikaya bırakanlar geçen yıllarda daha pahalıya tatil yaparken bu ramazanda fiyatlar ucuzladı. Yurtdışında ise yüzde 50 indirimli Avrupa turları yok satıyor

Turizmde yüksek sezona denk gelen ramazan ayında hem yurtiçi hem de yurtdışındaki tatil fiyatları geçen yıla göre ortalama yüzde 20 düştü. Beklediği doluluk oranlarını yakalayamayan güneydeki bazı oteller erken rezervasyon fiyatlarının bile altına indi. Bazı otellerde son dakikaya kalanlar erken rezervasyon yaptıranlara göre daha uygun fiyat aldı. Mika Tur Genel Müdür Yardımcısı Onur Otruş, bazı tesislerin sezon indirimlerinin yanında yüzde 20'lere varan ek indirimler uyguladıklarını söyledi. Otruş, özellikle ekonomik 5 yıldızlı ve 4 yıldızlı otellerde indirimlere rastlandığını kaydetti. Bu arada yurtdışı tur fiyatları da Avrupa'daki krizle bağlantılı olarak düştü. Kappa Tur sahibi Kaan İşçil, "Biz Avrupa'daki krize göre pozisyon aldık. Ödemelerimizi önceden yaptığımız için bazı turlarda çok az kâr, bazılarında ise maliyetine satışlarla yüzde 50'lere varan indirimler yaptık" dedi.

Ağustosta yer yok
İşçil,"Temmuz başında 699 euroya sattığımız İtalya turu ile 749 euroluk Benelüks Paris turunu 499 euroya, 699 euroluk İspanya turunu ise 549 euroya satmaya başladık" dedi. 250 euroyu bulan indirimlerin acenteler için çok ciddi oranlar olduğunu vurgulayan İşçil, "Talebi artırmak adına yaptığımız bu indirimlere cevap aldık. Bu hafta ramazanın başlamasından dolayı talep düşük. 5 Ağustos'tan itibaren turlar doldu" dedi.

Pasaportu gelmeyenler tatili erteledi
Pasaport alış sürelerinin uzamasından dolayı yaklaşık 2 bin kişinin turunu ertelediğine de değinen İşçil, "Normalde böyle bir uygulamamız olmamasına rağmen yeni pasaporta başvuran ve henüz alamayanların turlarını kendi istekleri üzerine ağustosa erteledik. Ramazana rağmen ağustosta yaşanan bu dolulukta bu ertelemeler de etkili oldu" dedi.

BİZE ULAŞIN