CAT'ten sonra JCB de Türkiye'ye geldi

İş makineleri şirketi JCB'nin üçüncü kuşak yöneticisi Anthony Bamford, yeni yatırım fırsatları için Ankara ve İstanbul'daydı. Şirket, Türkiye'de iki kat büyüyecek

İnşaat sektörünü hareketlendirecek mütekabiliyet, kentsel dönüşüm ve çılgın projeler, dünya devi iş makinesi üreticilerinin yolunu Türkiye'ye çevirdi. Caterpillar Başkanı Richard Lavin'in yaptığı ziyaretin hemen ertesinde bu kez Ankara ve İstanbul, JCB yönetimini ağırladı. Dünyanın en büyük iş makineleri üreticilerinden, yıllık cirosu 2.7 milyar sterline varan İngiliz JCB'nin "sir" unvanlı patronu Anthony Bamford, ilk planda Türkiye ile ticari ilişkileri artıracaklarını belirtti.

HEDEF 2 KAT BÜYÜME

Bamford ve ekibi temaslarında önümüzdeki dönemde üretim konusunun gündeme alınabileceği mesajını verdi. Ziyaretinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Sir Anthony Bamford'a, Sanayi Bakanlığı ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı da sunum yaptı. "Dünyada üretilen JCB iş makinelerinin yüzde 20'sinde Türkiye'den aldığımız parçalar kullanılıyor" diyen Bamford, "Türkiye'de yılda 280 milyon liralık makine satıp, 300 milyon liralık parça alıyoruz. Amacımız üç yılda satışı da parça ithalini de iki katına çıkarmaya yönelik bir agresif büyüme planı içindeyiz" şeklinde konuştu. Türkiye'deki iş ortakları STFA ve Işıklar Holding'le geleceği değerlendiren Bamford, "Üretimi nerede yaparsak yapalım Türkiye bizim için önemli ve yararlı bir ülke. Asya'dan alım yapıyoruz ama Türkiye, Avrupa'daki ana üretim tesislerimize daha yakın. 24 tedarikçimiz var ve bunu artıracağız" dedi.

'40 YILDIR BİRLİKTEYİZ, ARTIK AİLE GİBİYİZ
Dünya iş makineleri pazarının en büyük üç şirketinden biri olan JCB'yi, Bamford'un babası (Joseph Cyrill Bamford) 66 yıl önce doğum gününde kurmuş. Türkiye'de STFA ve Işıklar Holding ile 40 yıllık beraberlikleri olduğunu söyleyen Bamford, görüşmeye katılan STFA Yönetim Kurulu üyesi Alp Taşkent ve Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutu Işık'a dönerek, "Babam, Alp'in dedesi ve Rıza'nın da babasıyla iş yaptı. Artık aile gibi olduk" dedi.
BİZE ULAŞIN