Komşu'ya kriz yardımı

Hayırseverlikleriyle tanınan Kayserili Boydaklar'ın namı yurtdışına taşındı. Boydaklar, Yunanistan'da krizdeki müşterilerine mektup yazarak vadeleri uzattı

SABAH Yazarı Şelale Kadak'ın hazırladığı İş'te Hayat programına konuk olan Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak Avrupa'yı kasıp kavuran krizde Komşu'ya yardım eli uzattıklarını açıkladı. Yunanistan'da kriz çıktıktan sonra kendilerinden tekstil ve kumaş alan müşterilerine mektup yazdıklarını anlatan Boydak, "Mektubun başına Türk ve Yunan bayraklarını koyduk. Krizin nasıl bir şey olduğunu bildiğimizi anlattık ve onların bunu aşacağını söyledik. Limitlerini 2 misline çıkartacağımızı belirttik. Mesela 3 ay vadeli mal alıyorlarsa bunu 6 aya çıkardık. Hepsi teşekkür etti. Hatta Avrupa'dan mal alanlar da siparişlerini bize gönderdi. Ödemelerinde en ufak bir gecikme de olmadı" dedi.

KRİZ FIRSAT OLDU

Avrupa krizini fırsata çevirmek için orada bol bol mağaza açtıklarını anlatan Boydak, "Atina'da iyi iş yapan 18 tane mağazamız var. Mobilyanın beşiği İtalya en çok ihracat yaptığımız ülkelerden biri. 100'ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz" dedi. Rusya, Ukrayna ve Kuzey Irak'ta mobilya fabrikası kurduklarını anlatan Boydak, "Polonyalı bir şirket satın aldık orada üretime başladık. Avrupa'da da satılık birçok şirket var ama batık firmaları almamak lazım" dedi. Zaman zaman yabancılardan teklifler geldiğini söyleyen Boydak, "Ön yargılı değiliz satın alma da ortaklık da olabilir. Kurumsal yapımızı tamamlayarak halka açılacağız" diye konuştu.

HEDEF DÜNYA MARKASI OLMAK

Dünya markası olmak istediklerini söyleyen Boydak, "Bunun için cirolarımızın yükselmesi ve dünyada tanınan bir marka olmamız lazım. Grup olarak 470 milyon dolarlık ihracat yaptık ama bakıyorsunuz bir kahve firması yıllık 10 milyar dolar üzerinde ciro yapıyor. Rakamlar çok büyüdüğü için daha çok gayret etmemiz lazım" dedi.

CİRODA HEDEF 6 MİLYAR DOLARI AŞMAK
Boydak, güneşin doğup battığı her yerde markalarını gördüğü zaman mutlu olacağını söyledi. 2012 için yüzde 12 büyüme hedefi koyduklarını söyleyen Boydak, "Geçen yıl 475 milyon doları ihracattan toplam 5.3 milyar lira ciro gerçekleştirdik. Bu sene 6 milyarı geçmeyi planladık, ihracatta da 530 milyon doları yakalayacağız" dedi.

HAYALİ MOTOSİKLET TURU YAPMAK
Kitap okumayı çok sevdiğini, sakatlanınca kayak yapmayı bıraktığını anlatan Boydak, emeklilik hayallerinden de bahsetti. Boydak, "Motosikletle Avrupa'yı gezme hayalim var. Avrupa turu yapmak istiyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN