Takımı kurduk banka bakıyoruz

Dünyanın 9'uncu büyük yatırım fonu Singapur merkezli Temasek, Türk bankalarını takibe aldı. Küresel Yatırımlardan Sorumlu Müdür Hamiyeh, "Fırsat kolluyoruz, geleceğiz" dedi

154 milyar dolarlık geliriyle dünyanın 9'uncu büyük devlet fonu olan Temasek, Türkiye'deki yatırımlarını artırmaya odaklandı. Türkiye'yi öncelikli pazarlardan biri olarak gördüklerini ve yakın zamanda yatırım yapacaklarını söyleyen Temasek Küresel Sanayi Yatırımlardan Sorumlu Kıdemli Genel Müdürü Nagi Hamiyeh, holding içinde Türkiye'ye özel bir takım kurduklarını belirtti.

'UZUN VADELİ YATIRIMCIYIZ'
Hamiyeh Türkiye planlarını şöyle anlattı: "Şu anda Türkiye üzerinde inceleme yapıyoruz. Birkaç yıl içinde doğrudan yatırım yapacağız. Tecrübelerimiz ve Türkiye'nin kalkınma hızına bakarak perakende, bankacılık, altyapı ve lojistik sektörlerinde yatırımlar yapmaya karar verdik. Özellikle bankacılık sektörünü araştırıyoruz. O konuda yatırım yapma hedefimiz var. Şu anda sektörü analiz ediyoruz. Bir fırsat yakalar yakalamaz geleceğiz." Türkiye'nin doğru dinamiklere sahip ve bulunmak istedikleri bir ülke olduğunu söyleyen Hamayeh, "Biz çok uzun vadeli yatırım yapan bir grubuz. Doğru anlaşmalara bakıyoruz. Kesinlikle yatırım yapacağız" şeklinde konuştu.

GARANTİ'YE TALİP OLMUŞTU
Türk bankacılık sektörüne girmek isteyen Temasek, daha önce de Garanti Bankası'na talip olmuş ve bankanın satış görüşmelerinde finale kalan beş kurum arasında yer almıştı. Bankacılık çevrelerinde Garanti Bankası'nı dünya devi GE'ye kaptıran Temasek'in ilgisini halihazırda yabancı ortaklığa sıcak bakan bankalardan Alternatifbank'a yönlendirdiği konuşuluyor. Temasek ayrıca Akfen'le birlikte Mersin Limanı ihalesini de kazanmıştı.

SERBEST BÖLGELERİ TEK TEK KAPATACAĞIZ
Singapur'da temaslarını sürdüren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, serbest ticaret bölgelerini (STB) tek tek kapatacaklarını söyledi. Sayıları 19'u bulan STB'leri maksadı dışında kullananların olduğunu belirten Çağlayan, "Büyük bölümü izinler alınmasına rağmen henüz aktif halde kullanılmıyor. Bu bölgelerde hırsızlık yapılıyor. Bu nedenle devlet 2005'te STB'lere teşviki durdurdu. Bu bölgeleri arsa teşviki için kullanacağız. Bazılarını özel ekonomi bölgesi haline getireceğiz" dedi.

RAKAMLARLA TEMASEK
198 milyar dolarlık portföy büyüklüğüne sahip.
Dünyanın 9'uncu büyük yatırım fonu.
34 yatırım fonu var
ASYA ülkelerinin yatırımdaki payı % 75, finans sektörünün yatırımlardaki payı % 34.

BİZE ULAŞIN