1 milyon gencin ekmeğini zulacılar çalıyor

Vergi cennetlerinde patronların gizlediği 158 milyar dolarlık zula, Türkiye'ye gelip yatırıma dönüşse 1 milyona yakın gence istihdam sağlanır. Zuladaki parayla 29 Tüpraş, 79 Erdemir ve 43 Tofaş büyüklüğünde fabrika kurmak mümkün

Patronların vergi cinliği nedeniyle yurtdışına kaçırdığı para bütçe açığı, borçlanmada kolaylık, faizlerin düşmesi hatta benzin fiyatlarının ucuzlaması kadar işsizliği de etkiliyor. İşadamları yurtdışına kaçırdıkları 158 milyar dolarla (285 milyar lira) Türkiye'de yatırım yapsa kronik işsizlik sorunu da ortadan kalkar. Geçtiğimiz hafta Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı işsizlik verilerine göre Türkiye'de 2.4 milyon kişinin işi yok. Bu oran içinde en ilginç rakam ise gençlere ait. Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 16.7. Yani her 6 gençten biri internet siteleri ve gazeteler aracıyla iş arıyor, İŞKUR'un kapısında bekliyor. Bu da yurtdışındaki paranın Türkiye'ye gelmesi durumunda kaç gencin iş sahibi olacağını gösteriyor. Hazine Müsteşarlığı'nın dönemlik olarak belirlediği bir kişiye iş yaratmanın maliyetini, işsizlik rakamları ve patronların zulalarındaki paralarla bir araya getirdiğimizde yaklaşık 1 milyon kişinin iş kapısından içeri gireceği ortaya çıkıyor. TL bazında açıklanan verilere göre, Türkiye'de bir kişiye iş ortamı yaratmanın faturası ortalama 290 bin liraya geliyor. Bu da vergi cennetlerine kaçırılan 285 milyar liranın Türkiye'de yatırıma dönüştürülmesiyle toplam 980 bin kişiye istihdam sağlanacağı anlamını taşıyor.

VERGİDEN 10 FABRİKA
285 milyar liradan sadece Kurumlar Vergisi alınması durumunda bile devletin kazancı 60 milyar lirayı buluyor. Bu para Türkiye'de birçok fabrikaya bedel. Vergiden gelecek 60 milyar TL ile her yıl, 7 bin kişinin çalıştığı ve piyasa değeri 6 milyar lira olan Erdemir'den 10, enerji devi Tüpraş'tan 6, çimentoda en büyük firmalardan biri olan Çimsa büyüklüğünde 60 tesis kurmak mümkün. Yatırıma dönecek 60 milyar liralık vergi ile otomotiv sektörünün öncüsü Tofaş'la aynı büyüklükte 15 yeni tesisi hayata geçirilebilir.

1.1 MİLYON MADENCİ DEMEK
Madencilik sektöründe kişi başına iş yaratmanın bedeli 243 bin lira. Patronların zulalarda sakladıkları 158 milyar doların madenciliğe yatırılması durumunda 1.1 milyon genç iş bulur.


BİZE ULAŞIN