Doğu Akdeniz'de zafiyet yok

Bölgede artan gerilime rağmen Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de petrol arama konusundaki kararlılığı sürüyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Doğu Akdeniz'de zafiyet yok. Tam tersi kararlılığımızı ortaya koyarız" dedi

Suriye'nin Türkiye'ye ait jet uçağını düşürmesiyle başlayan gerilimin Doğu Akdeniz petrol arama planlarını zafiyete uğratıp uğratmayacağı konusundaki tartışmalara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, son noktayı koydu. SABAH'a konuşan Bakan Yıldız, bu durumun Türkiye'nin Akdeniz'de petrol arama planlarını zafiyete uğratmayacağını söyledi.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgeleri Antalya, Mersin ve İskenderun'da petrol arama çalışmalarına başladığını hatırlattı. Gerilimin petrol arama çalışmalarını etkilemeyeceğini belirten Yıldız, "Tam tersi kararlılığımızı ortaya koyarız" değerlendirmesini yaptı. İskenderun ve Mersin Körfezi'nin Türkiye'nin stratejik öneme haiz konuları olduğunu vurgulayan Yıldız, "Bunları mutlaka aşarız, konuşuruz, yaparız" dedi. Taner Yıldız, dünya devi Shell ile geçen yıl kasım ayında imzalanan petrol aramasondaj anlaşmanın ardından Mersin ve İskenderun Körfezi petrol çalışmalarında da yeni bir döneme girildiğinin sinyalini verdi. Uluslararası petrol şirketleri ile görüşmelerini hatırlatan Enerji Bakanı, ilk defa tarih telaffuz ederek, "Ekim-kasımda bunlar netleşmiş olur" dedi. Antalya Körfezi'nde imza attıkları Shell ile takvimi görüştüklerini aktaran Yıldız, "Shell ile geçen hafta yaptığımız toplantıda Antalya çalışmalarında takvimi gözden geçirdik. Bizim gemilerle, başka gemiler bölgenin 2-3 boyutlu sismiklerini tamamlıyor. Böylece ortaya proses çıkmış olur. Bunlar 1-2 yıllık süreçleri ihtiva eden konular. Ancak artık yakın zamanı konuşuyoruz" dedi. Güney Kıbrıs'ın 2'nci petrol sondajı başlatacağı haberlerini de değerlendiren Enerji Bakanı, Güney Kıbrıs'ın yanlış yaptıkça yalnızlaşacağını söyledi. "Uluslararası büyük firmalar muvazaalı alandan hoşlanmaz. Orası tartışmalı alan olduğu için büyük şirketler gitmez" diyen Yıldız, Türkiye'nin tüm Kıbrıs halkının istifade etmeyeceği yapıyı öngörmeyeceğini söyledi.

NÜKLEERE TÜRK İMZASI

Taner Yıldız, Suriye konusunda Rusya ile yaşanan görüş ayrılığının enerji projelerini etkilemeyeceğini savundu. Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya seyahatinin ardından Akkuyu nükleer santrali gibi Türkiye ve Rusya arasında gelişen stratejik projelerin bu süreçten yara almayacağını düşündüğünü söyledi. Enerji Bakanı, "Stratejik bakış ve iki ülke ilişkilerinin gelişmesine dönük enerji projeleri ön planda. Her iki ülke bu projeleri büyütür. Zamanında doğan bebekleri ellerinde büyütürler. Ben buna inanıyorum" diye konuştu. Yıldız, Türk müteahhitlerinin dünyanın en büyük ikinci potansiyeline sahip olmasına rağmen halen bir nükleer santral inşa etmediğini aktardı. Enerji Bakanı Yıldız, "Ama şimdi yapacaklar. Müteahhitlerimiz Rusya ile beraber Akkuyu'da inşaat işlerini üstlenecek. 'Ne kadarını Türkiye yapacak' derseniz, bunun cevabı 'yapabildiği kadarını'dır. Türbin, jeneratör gibi Türkiye'de olmayan ekipman yurtdışından gelecek" değerlendirmesini yaptı.

"Suriye'ye elektrik vermeye devam ediyoruz"
Ener ji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yıldız, vatandaşlarının elektriğe her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "Elektriği kesmeyeceğiz" mesajı verdi. Suriye'ye elektrik satışını değerlendiren Yıldız, insani amaçlarla devam edecekleri bilgisini verdi. Yıldız, "Suriye halkının elektriğe her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Elektrik vermeye devam ediyoruz. Oradaki gelişmeler her geçen gün daha endişe verici bir hal alıyor. Temennimiz Suriye'de insan hakları ihlallerinin sona ermesi" diye konuştu.


BİZE ULAŞIN