THY'nin çikolatacısı Rusya'ya uçtu

THY'den Alarko'ya, devlerin çikolatacısı Bind, şimdi de rotayı Rusya'ya kırdı. Bind Chocolate'in patronu Mehmet Yasubuğa "Bin çeşit çikolatamız var" diyor

Cumhurbaşkanlığı'ndan Genelkurmay'a, 5 yıldızlı otellerden Türk Hava Yolları'na kadar pek çok kurum ve şirkete çikolata üreten Bind Chocolate rotasını yurtdışına çevirdi. Süper Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yasubuğa ile bir araya gelerek yatırımlarını konuştuk. Çorlu'da 7 bin metrekarelik alanda üretim gerçekleştiren Bind Chocolate, bugün dünya markaları ile yarışır durumda. Üretimin en önemli süreci olan hammadde konusunda seçici davranan şirket, kakao tercihini Gana ve Ekvador'dan yapıyor. Süper Grup'un Başkanı Mehmet Yasubuğa "Rusya'da bir şube açtık. Katar Emiri'nin çikolatasını her ay biz veriyoruz. 15 mağazamız ve bin çikolata çeşidimiz var" diyor.

İLK SEKİZ DE OLMALIYIZ
Süper Grup'tan biraz bahseder misiniz? Tekstil grubumuz iç piyasada çalışmıyor. Yılda 12 milyon metrekare perde üretiyoruz ve sadece yurtdışına satıyoruz. Dünyada 38 ülkeye ihraç ediyoruz. Rusya piyasasındaki bilinirliğimiz yüzde 70'lerde. Enerji işine de girdik. Beş firmamız var. Bolu'da aktif olarak çalışan santralimiz var.
Peki neden çikolata işine girdiniz? Türk ekonomisindeki büyüme trendini yakalamak istedik. 'Hep farklı sektörlerde olalım' diye slogan belirledik. Öğrendiğimiz en iyi şey, krizlerde bazı sektörler küçülürken, bazıları büyüyor. O yüzden başka sektörlere de sıçramak gerek. Türkiye'de çikolata tüketimi kişi başına 750 gram. Dünya ortalaması 2.2, Avrupa ortalaması ise 11-12 kilogram. O yüzden biz çikolata işine önem vermeliyiz. Dünyada ilk 8'e girmeliyiz diye düşünüyoruz.

HİÇBİR KATKI MADDESİ YOK
Neden Bind? Türkiye'de bu konuda eksiklik vardı. Araştırırken Bind ile tanıştık. 40-45 yıllık bir firma. Mutfağı çok iyi. Satın alma sürecini yaşadıktan sonra İsviçre Konsolosluğu'ndan randevu alıp bizimle görüşmek istediler. Hiçbir katkı maddesi olmadan 6 ay raf ömrü olan tek çikolata reçetesi bizim elimizde... Hammadde Belçika'da bizim vermiş olduğumuz formülle üretiliyor. Yakın coğrafyaya markayı ihraç etmeye başladık bile.

BİZE ULAŞIN