Rönesans yaşamadık 5 asır kolay kapanmaz

Türkiye'nin en tanınmış ressamlarından Burhan Doğançay, aHaber'de yayınlanan İş'te Hayat programına konuk oldu. Türklerin Rönesans'ı yaşamadığını söyleyen Doğançay "Gece-gündüz çalışmak gerek" dedi

Haber'de yayınlanan İş'te Hayat'a konuk olan Türkiye'nin en tanınmış ressamlarından Burhan Doğançay, resime özel sektörün ve devletin destek vermesi gerektiğini belirterek, "Çok zaman kaybedilmiş. Rönesans yaşamadık. 5 asır kolay kapanmaz. Bizim gece gündüz çalışmamız lazım" dedi. Doğançay, Katar, Dubai, Bakü'de sanat merkezleri modern sanat müzeleri kurulduğunu anlattı. Doğançay, "Türkiye'de çocuklarımızı sanatla ve kültürle yetiştiremezsek yazık olur" dedi. Kendi açtığı müzeden de bahseden Doğançay, binlerce çocuğa da resimle ilgili eğitim verildiğini söyledi.

DIŞARI AÇILMAK GEREK

Hayatı boyunca kendisine ve geleceğe itimat duyduğunu söyleyen ünlü ressam, "Biz birbirimizi sevmiyoruz. Amasız konuşmayı öğrenmedikçe bir halt olmayız. Birz başarıya ulaşıldı mı hep birlikte onu aşağı çekmeye çalışıyoruz. Bizim dışarıya açılmamız lazım. Kapalı kutuda istediğini yap kimse duymaz" dedi.

'Resmin alfabesini babam öğretti'

Diplomatlıktan istifa edip New York'a gittiğini, orada profesyonel olarak resimle hayatını kazanmaya başladığını anlatan Doğançay, "Babam harita subayıydı. Bütün hayatı resimdi. 4-5 yaşındayken babamla arazilere giderdik. O dağın tepesine tezgâhını kurardı. Bana da kâğıt verirdi. 'Şu ağacı, kayayı çiz' derdi. Güneşin geldiği yere göre gölgenin nereye düşeceğini orda öğrendim. Yani bir nevi resmin alfabesini babam öğretti" dedi.

Koç Üniversitesi hastane kuruyor

Antartika'da bir tepeye adı verilen, uzay fiziği nobeli alan Koç Üniversitesi Rektörü Ümran İnan, aHaber'de yayınlanan İş'te Hayat'a konuk oldu. İnan , üniversitenin tıp fakültesinin bu yıl üçüncü öğretim yılı olduğunu belirterek, "Hastane inşaatımız da başladı. Topkapı Bayrampaşa'da. 250 yataklı 10 ameliyathaneli olacak. Öğrencilerimiz ilk üç yılını Rumeli Feneri kampusümüzde son üç yıllarını da o hastanede geçirecekler" dedi. Türkiye'ye örnek olmak istediklerini belirten İnan, "Her bakımdan dekanlarımız öğretim görevlilerimiz hepimiz, serbest bir ortam yaratmak istiyoruz. Öğrenciler kendi patikalarını yaratmalı" dedi.

BİZE ULAŞIN