Yunanistan için kader görüşmeleri

Pazartesi 20.08.2012 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 20.08.2012 14:56
ABONE OL
Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, 2013-2014 yılı için 11.5 milyar avroluk kesinti içeren tasarruf programının süresinin iki yıl daha uzatılması için Avrupalı liderlerle bir dizi görüşme gerçekleştirecek.

AB ve IMF'den gelecek kredi diliminin serbest bırakılması için AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyetinin Yunanistan'da kesinti ve reform süreci hakkında Eylül ayında hazırlayacakları nihai rapor öncesi, Samaras 22 Ağustos'ta Eurogroup Başkanı Jean Claude Juncker ile Atina'da görüşecek.

Samaras daha sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Berlin'de, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile Paris'te biraraya gelecek.

Samaras'ın 2013-2014 yılları için Yunanistan'dan istenen 11,5 milyar avroluk kesinti içeren tasarruf paketinin uygulama süresinin iki yıl daha uzatılması konusunu Avrupalı liderlerle görüşeceği, Yunanistan'ın bu talebinin resmi olarak Ekim ayındaki AB Zirvesinde sunulacağı belirtiliyor.

Yunanistan'ın daha fazla zaman talebinin karşılık bulup bulmayacağına ise troykanın nihai raporu belirleyici olacak.

Eurogroup Başkanı Juncker geçen hafta, Eylül ayında troyka tarafından hazırlanacak rapor öncesi bu konuda karar vermenin mümkün olmadığını söyledi.

Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, 11.5 milyar avroluk yeni kemer sıkma ve tasarruf tedbirlerini almadıkları takdirde, Yunanistan'ın avro bölgesinde kalmasının tehlikeye gireceğini ve drahmiye dönüldüğü takdirde daha önce yaşanmamış bir fakirliğin yaşanacağını belirterek, ülkenin avro şemsiyesinin altında kalması gerektiğini belirtti.
Başbakan Antonis Samaras, görüşmelerinin ardından hükümete destek veren iki parti PASOK ve DİMAR'ın liderleri Evangelos Venizelos ve Fotis Kouvelis ile görüşerek 11.5 milyar Avroluk tasarruf paketi için onay isteyecek.

Öte yandan Yunanistan'da ise muhalefet partilerinin hükümetin politikalarına eleştirileri sürüyor.

Ana muhalefet partisi SYRIZA'nın Sözcüsü Panos Skurletis ise, Samaras'ın Berlin ve Paris ziyaretleri öncesi, Avrupalı siyasi otoritelerle görüşmesinde Samaras'ın Yunan halkının çıkarlarını savunan bir birey olmayacağını, memorandumda herhangi bir uzatmanın ülkedeki ekonomik durgunluğun ve Yunan halkının felaketinin yankılarının uzatılması anlamına geldiğini iddia etti.
Skurletis Samaras'ın krizin üstesinden gelmek için uluslararası kreditörlerinden farklı bir plana sahip olmadığını savundu.

Yunan hükümetin 11.5 milyar avroluk kesintilerin kaynağını belirlemede sonuca yakın olduğunu bildirildi.

Cuma günü Maliye Bakanlığında yapılan toplantıda 10.8 milyar Avroluk tasarruf önleminin kaynağının belirlendiği kaydedildi.

Pakette ciddi kesintiler var

Maliye Bakanlığı kaynakları 11.5 milyar Avroluk paket içinde kamu sektörü çalışanlarını ve emeklilerin maaşları ile kamu sektöründe çalışanların sayısının azaltılması konusunda önemli tasarruflar yapılacağını belirtti.

İlk kurtarma paketinin imzalandığı 2010 yılından itibaren üç kez kesintiye uğrayan ve yüzde 40 azalan emekli maaşlarından yine toplam 4 milyar avroluk kesinti yapılacağı belirtiliyor.

Kamu şirketlerinde çalışanlarının maaşlarından ise yüzde 30-35 oranında kesinti yapılacağı, kamu çalışanlarının Paskalya ve Noel tatillerinde ikramiye olarak aldıkları 13. ve 14. maaşların kaldırılacağı ifade ediliyor. Binlerce memurun ise yedek işgücü havuzuna alınacağı belirtiliyor.

Ek 2,5 milyar avroluk kesinti gerekli

Öte yandan, Alman Der Spiegel'in troyka heyetinin geçici raporuna dayandırdığı haberine göre, Yunanistan'ın 2014 sonunda bütçe açığını yüzde 3'ün altına düşürmesi için 2,5 milyar avro daha kesintiye gitmesi, gelecek iki yıl için tasarruf paketinin toplam 14 milyar avro olması gerektiğini belirtti.

Yunanistan Maliye Bakanlığı ayrıca bu yılın Mart ayı sonunda 280.2 milyar avro olan merkez hükümetin borcunun Haziran ayı sonu itibariyle toplam 303.5 milyar avroya çıktığı bildirdi. Bakanlık Mart ayı sonunda 4.401 milyar avro olan rezervlerin ise Haziran sonunda 3.495 milyar avroya düştüğü kaydetti.