Merkez bir an önce faizde indirim yapsın

Merkez Bankası'nın TL'nin aşırı değerlenmesine kayıtsız kaldığını söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Faiz için bir an önce önlem alınmalı" dedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, dünya ekonomisinde ve ticaretteki yavaşlamaya dikkat çekerek Merkez Bankası'nı (MB) faiz için önlem almaya çağırdı. Kur veya paritedeki oynaklıktan ihracatçıların minimum düzeyde etkilenmesi için alınması gereken önlemleri anlatan Büyükekşi, ihracatın önceki dönemlerde olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de büyümenin ve istihdam artışının lokomotifi olmaya devam edeceğini vurguladı. Büyükekşi, 2012'de yüzde 4.5-5 aralığında beklenen büyümenin, yaklaşık 2.5 ila 3 puanının ihracattan geleceği düşüncesinde olduğunu ifade etti. TİM Başkanı, ihracatın büyümeye katkısını sürdürebilmesinde Türk Lirası'nın (TL) değeri büyük bir önem taşıdığını belirtti.

ÇEKİM MERKEZİ OLDUK
Küresel ekonomideki yavaşlamaya bağlı olarak dünya genelinde faizlerde ve getirilerde yeni bir düşüş yaşandıgını ifade eden Büyükekşi, şunları söyledi: "Bu süreçte Türkiye'de faizlerin göreli olarak yüksek kalması nedeniyle, dünya ile getiri farkı açılıyor. Yüksek faiz ülkemizi bir çekim merkezi haline getiriyor. Buna bağlı olarak da son dönemde Türkiye'ye, aylık cari açıktan daha fazla sermaye girişi yaşanıyor."
BİZE ULAŞIN