100 bin TL formülü

Eko Spor'un gündeme getirdiği futbolcu vergisinde sona yaklaşıldı. Yeni vergi yasa tasarısını hazırlayan Orduspor Başkanı Türkmen, yıllık 100 bin TL'nin üzerinde vergi çözümü ile herkesi mutlu edecek ara formül bulduklarını söyledi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Eko Spor'a futbolcu vergilerinin artırılması gerektiği yönünde yaptığı açıklamaların yankıları sürüyor. Vergi, futbol dünyasının en önemli gündem maddesi olurken konuyla ilgili ayrıntılar da netleşmeye başladı. Futbolcu vergilerinin artırılmasıyla ilgili yasa tasarısı çalışmalarına katkı veren isimlerden biri olan Orduspor Başkanı Nedim Türkmen, hem konuyla ilgili vicdani rahatsızlığı giderecek hem de sektörün sağlıklı vergilendirilmesini sağlayacak bir 'ara formül' üzerinde çalıştıklarını ilk kez Eko Spor'a açıkladı. Yeni yasayla birlikte yılda 100 bin liranın altında kazanç sağlayan futbolcuların vergisini kulüpler ödeyecek. Bu rakamın üzerinde kazanç elde eden futbolcu ya da sporcular ise diğer vatandaşlar gibi gelir vergisi beyanı verecek. Yani yüzde 15'ten başlayıp yüzde 35'e varan oranda vergi ödenmesi sağlanacak. Mevcut tarifeye göre yılda 158 bin liranın üzerinde kazanç sağlayan sporcuların vergisi yüzde 35'e ulaşacak. Türkmen, mevcut durumun sürdürülmesinin hem futbol kulüplerinin mali durumları hem de anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık açısından imkânsız olduğunu anlattı.

FUTBOLDA VERGİ CENNETİYİZ

Futbolcu vergilerindeki çarpıklığı gündeme getirdiğimizde ilk destek veren kulüp başkanı siz oldunuz. Şimdi bir yasa teklifi hazırlanıyor. Burada sizin de bir göreviniz var. Genel olarak nasıl bir çerçeve düşünüyorsunuz?
Asıl konu, sadece futbolcuların değil tüm sporcuların vergilendirilmesi. Futbolcuların yüzde 15 ile vergilendirilmesi anayasanın 73. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı. Ancak spor kulüpleri sadece İstanbul'dakilerden ibaret değil. Bazı küçük kulüpler çok zor ayakta duruyor. Verginin bir anda yüzde 35'e çıkarılması onları zorlar. Ara bir formül gerekiyor. Futbolda vergi cennetiyiz... Birçok futbolcu Türkiye'de jübile yapıyor. Kimsenin gelmez dediği futbolcular ülkemize geliyor. Vergi konusu, kamu vicdanını rahatsız ediyor.

Kamu vicdanı dediniz... Siz de rahatsız mısınız?
Kesinlikle rahatsızım. Ama "bütün vergiyi spor kulüplerine yükleyip onları batıralım" anlayışında da olmamak gerekiyor. Vergi yükümlülüğünü futbolcuyla kulübün birlikte üstlenmesini istiyoruz. Bunun en doğru yol olduğunu düşünüyorum. Yılda 100 bin liraya kadar ücretlerle ilgili tevkifatı kulüp yapsın, 100 bin TL'nin üzerinde elde ettiği gelirlerle ilgili olarak da futbolcular beyannamelerini kendileri versin. Şimdi bunun üzerinde çalışıyoruz.

KULÜPLER DERNEK STATÜSÜNDEN ÇIKMALI
Vergi sorunu ile kulüplerin dernek olması arasında bir paralellik var mı?
Kulüp gelirlerinin çoğu naklen yayın, stadyum ve store'dan geliyor. Bunlar kayıtlı ve bağımsız denetime tabi... Biz bilançolarımızı ve gelir tablolarımızı federasyona veriyoruz. Dernek olmasına rağmen spor kulüpleri genel kurullarında hesap veriyor.

Kayıt dışını bitirmek için dernek statüsünden çıkarmak mı gerekiyor?
Kesinlikle. Bu şike süreci ile birlikte mali araştırmalar komisyonu, kulüplerin tüm yurtiçi ve yurtdışı havalelerini izliyor. Gelirler ve giderler kayıt içinde olacak. Çünkü bir spor kulübünün 100 lira geliri varsa bunun 15'ini vergisiz harcarsa yönetenlere zimmet çıkar.

4 BÜYÜKLER 4 YILDA 226 MİLYON EURO BATIRDI
Maliye Bakanı Şimşek'in yabancı futbolcuların yüksek paralarla gelip "nazlanarak" oynadıkları görüşüne katıldığını belirten Türkmen, "2005-2009 arasında dört büyük kulüp transferde 226 milyon euro net zarar etti. İstanbul kulüpleri, şımarık zengin çocuğu gibi" dedi. Futbolda şike ve teşvik konularını da değerlendiren Türkmen şunları söyledi: "Türkiye'de takımlar arasında rekabet yok. Çünkü büyük bir gelir uçurumu var. Rekabetin olmadığı bir ligde marka değeri olamaz. Bu ortamda ligde şike de teşvik de olur."

YILDIZ FUTBOLCU GETİRMENİN MALİYETİ VAR
Türkmen , yurtdışından gelen yüksek maliyetli yabancılar ve yerli futbolcular arasında dengeyi sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Anadolu takımlarında yıllık ücreti 1 milyon euronun üzerinde olan fazla futbolcu olmadığını söyleyen Türkmen, "İstanbul takımlarında ise 3-4 milyon euroluk oyuncular var. Bunları getiriyorsanız maliyetine katlanmak zorundasınız. Yoksa haksız rekabet olur. Bu sayede İstanbul kulüpleri de transfer harcamalarını daha dikkatli yapmak zorunda kalacak" diye konuştu. Kulüplerin birçoğunun zararda olduğunu hatırlatan Türkmen, "Anadolu kulüplerinin gelirlerinin yüzde 90'ı naklen yayından geliyor. Bu geliri elde etmek için de başarılı olmanız gerekiyor" dedi.

KULÜ PLERİN KDV BORCU OLMAYACAK
Anonim şirket dışında olan kulüplerin dernek statüsünde olduğunu söyleyen Nedim Türkmen, "O yüzden Kurumlar Vergisi mükellefiyeti yok. KDV ve Gelir Vergisi ödüyorlar. Haziranda KDV düzenlemesi yapıldı. Bundan sonra kulüplerin KDV borcu olmayacak" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN