Ayağımızı frenden çekiyoruz

Merkez Bankası faiz indirimi çağrılarına olumlu sinyal verdi. Başkan Başçı, "Temmuzdan bu yana ayağımızı frenden yavaş yavaş çekiyoruz. Gelecek aydan itibaren faiz koridorunun üst limitini kademeli olarak daraltacağız" dedi

Merkez Bankası, faiz indirimi çağrısı yapan sanayiciye olumlu sinyal verdi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Temmuz ayından bu yana ayağımızı yavaş yavaş frenden çekiyoruz. Gelecek aydan itibaren kademeli olarak faiz koridorunun üst limitini daraltacağız" dedi. Başçı, "aşırı ihtiyatlı" olmaları yönündeki eleştirilerle ilgili olarak "Hava uçuşa müsait değil. O nedenle piste indik. Görevimiz gaza basmak değil. Sürüşü emniyetli bir şekilde sağlamak" yorumunu yaptı. Merkez Bankası Başkanı Başçı ve Para Politikası Kurulu üyeleri, Ekonomi Muhabirleri Derneği ile sohbet toplantısında bir araya geldi. Başçı, şu mesajları verdi:

ÖLÇÜLÜ DEĞİL KADEMELİ: Yangın musluklarını hazırladık. Temmuz ayından bu yana ayağımızı yavaş yavaş frenden çekiyoruz. Daha önce 'ölçülü' diyordum şimdi 'kademeli' diyorum. Finansal istikrar kaygımız yok.

WIND OWS YAZILIM HAZIRLIYOR: İsteyen TL'nin simgesini her yerde kullanabilir. Solda kullanılması tercihimiz. Bilişim sistemine uyumunu geçici olarak çözdük. Windows'la temasa geçildi. Şimdi yeni sürüm otomatik olarak devreye girecek.

GÖREVİMİZ GAZA BASMAK DEĞİL: Artık Çin dahil yüzde 7-8 büyümeyi kimse kolay başaramaz. Bayram'da İzmir'deydim. Yol kenarlarında radarlar koymuşlar. MB bu şekilde düşünülebilir. Gaza basmak isteyen çok kişi var, özel sektör var. Biz temkinli gidelim. Görevimiz gaza basmak değil.

EURO BÖLGESİ DAĞILIRSA: Euro Bölgesi'nin dağılmasının maliyeti çok yüksek olur. Para birliğinin dağılması çözüm değil. Bu şekilde devam ederlerse umulmadık bir şekilde toparlanabilirler de.

REZERVLER ARTIYOR: Türkiye 'nin uluslararası rezervleri artıyor. Haziran sonu itibarıyla net uluslararası rezervler 113.3 milyar dolar, altın rezervi ise 15.5 milyar dolar oldu. Risk primlerini düşüren krizden erken çıkacak. Türkiye de bunun güzel bir örneği.

2013'TE ŞOK YAŞANMAZ: İster bu yıl ister 2013'te Lehman benzeri bir şok ihtimalini düşük buluyoruz. Merkez bankaları devrede. Böyle bir şokun yaşanmasına izin vermezler. Likidite konusunda dersler çıkarıldı. Türkiye'nin hareket alanı pek çok ülkeden daha fazla. Merkez Bankası'nın itfaiyecilik görevini küçümsemeyin.

IMF İLE YENİ DÖNEM: IMF, yeni sözleşme konusunda bütün gelişmekte olan ülkelerle konuşuyor. İkincil bir savunma hattı düşünün. Çin dâhil herkes çalışıyor.

KALDIRAÇ ORANLARI: Kaldıraç konusunda sıkıntı yok. Bankaların aktif toplamının yüzde 3'ü kadar sermaye bulundurması gerekiyor. Bizde bu oran yüzde 8 civarında. Gerekirse zorunlu karşılık artırılabilir.

NET HATA NOKSANI KALEMİ: Aklımızdan çıkmayan, üzerinde çalışılan bir konu. Raporları değiştirerek hataları azaltmaya çalışıyoruz. Ülke bilançosuna göre oran yüksek değil. Yurtdışı yerleşiklerle ilgili olduğunu duyurmuştuk.

CARİ AÇIK AZALIYOR: Türkiye'nin cari açığı kademeli olarak azalacak. Tedirgin edici, yüksek seviyedeki cari açıktan kurtulmuş oluyoruz. Cari açık GSYİH'ya oranla yüzde 7-8 arasında bir yerde yılı tamamlayacak gibi görünüyor.

İRAN'A ALTIN İHRACATI: İran'dan enerji ithal ediliyor, çeşitli mallar ihraç ediliyor. Altın da bunlardan biri. Halk Bankası tarafından yapılması kontrollü gitmesini sağlıyor. İran'ın neden ithal ettiğini herkes biliyor.

AVRUPA PAZARI HÂLÂ İYİ: Türkiye 'nin Avrupa ülkelerinin ithalatındaki payı yüzde 1-1.5 arasında dalgalanıyor ve yatay bir seyir izliyor. Avrupa pazar payını kaybetmediğimiz anlaşılıyor. Rusya, Afrika, Ortadoğu pazarlarına ihracatta artış görüldü.

BİZE ULAŞIN