Yerli simülatörde KOBİ imzası

İki genç mühendisin kurduğu Sanlab, Türkiye'nin ilk simülatör fabrikasını hayata geçirdi. İş makinelerinden askeri araçlara kadar birçok alanda eğitim simülatörü imal eden şirket, ihracata da başladı

TÜBİTAK Gebze Kampusu'nda faaliyet gösteren Sanlab, Türkiye'nin ilk simülatör üretim merkezini kurdu. Bugüne kadar yerli üretimi yapılmayan iş makineleri, vinç, tank, silah çeşitleri gibi alanlara yönelik özel simülatörler geliştiren şirket, yurtdışına da bu teknolojiyi ihraç etti. Sanlab'ın başarı hikâyesinde ise iki genç mühendisin imzası var. Makine mühendisi Evren Emre ve endüstri mühendisi Salih Kükrek 2009'da TÜBİTAK'ın Teknogirişim Sermayesi Programı desteği ile Sanlab'ı hayat geçirdi. Şirket kurulduğu ilk günden bu yana iş makineleri operatör eğitim simülatörleri ve hareketli platformlar üzerine odaklandı. İki yıl süren Ar-Ge çalışmalarının ardından Türkiye'nin ilk eğitim simülatörlerini üreten robotik atölyesini kurmayı başaran şirket tüm hava, deniz ve kara araçlarının simülatörlerine yönelik 6 DOF hareketli platform geliştirdi.

HEDEF ASKERİ ARAÇLAR
Şirketin kurucularından Evren Emre özellikle iş makineleri simülasyonunun bugüne kadar Türkiye'de ihmal edilen bir konu olduğunu ve bu nedenle ciddi oranlarda can ve mal kaybı yaşandığını belirtti. Hayata geçirilen simülasyon sistemlerinin yüzde 100 yerli olduğunu belirten Emre, "İş makinelerinin yanı sıra askeri alanlarda da yerli simülatör teknolojisine sahibiz" dedi.

DEVLET DESTEĞİ ALDILAR

Halen istihdam ettikleri 14 tam zamanlı Ar-Ge personeli ile teknoloji ve ürün geliştirdiklerini ifade eden Emre, "2011'de Ar-Ge ve ticari işbirliği alanında önemli adımlar attık. Bekolaoader Simülatörü adını verdiğimiz projesimiz KOSGEB tarafından desteklendi" şeklinde konuştu.

ORTAKLIK TEKLİFLERİ ALIYOR
Gelecek hedefleri arasında özellikle askeri araçların kullanımına yönelik önemli projeler bulunduğunu vurgulayan Emre, bu alanda küresel ölçekte söz sahibi bir firma olmayı planladıklarını ifade etti. Dünyanın önde gelen bilgisayar oyunları firmalarında da ortaklık teklifleri aldıklarını anlatan Emre, "Çok ciddi ortaklık teklifleri geliyor. Bunları da değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN