Güney Afrika'dan yatırım daveti

Güney Afrika Cumhuriyeti Guateng Eyaleti Başbakanı Nomvula Mokoyane Türk yatırımcıları ülkesine yatırıma davet etti.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından yapılan açıklamaya göre, Mokoyane, Türkiye ziyaretleri çerçevesinde dün akşam TUSKON üyeleriyle bir araya geldi.

Ülkesi ve bölgedeki yatırım fırsatları hakkında Türk iş adamlarına bilgi veren Mokoyane, 2012-2014 yılı arasında toplu taşıma alanında 10,3 milyar dolarlık altyapı ve üstyapı yatırımı yapacaklarını söyledi.

Özellikle şehir içi ulaşım alanında önemli sıkıntıları olduğunu belirten Başbakan Mokoyane, ''Şehir içi ulaşım için otobüs ihtiyacımız var. Bu ihtiyacı ülkemizde üretim yaparak gidermeyi düşünüyoruz. Bu anlamda yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcıları bizimle bu sürece dahil olmalarını istiyoruz. Gelin ülkemde bir otobüs fabrikası kuralım. Birlikte üretip, birlikte kazanalım'' dedi.

Güney Afrika'nın 800 milyar dolarlık altyapı yatırımına ihtiyacı olduğunu dile getiren Mokoyane, ''Ülkeyi yeniden inşa ediyoruz. 2015'e kadar 4 yeni otoban inşa edeceğiz. Altyapıda çok fazla iş var. Belli oranda yatırım yapan yatırımcıya arazi veren nadir ülkelerdeniz. Türk yatırımcının buradan pay almasını istiyoruz'' ifadesini kullandı.

TUSKON Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer, büyüyen ekonomisi ve imzalanmış olan serbest ticaret anlaşmaları ile birlikte Güney Afrika'nın, 14 ülkeye ihracat yapmak isteyen firmalar için bir yatırım üssü haline geldiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

''Gauteng Eyaleti, Afrika Kıtası'nın yüzde 10, Güney Afrika'nın yüzde 33'lük GSMH'nı oluşturan bir eyalettir. Johannesburg ve diğer büyük şehirleri içine alan, havaalanlarının arasında merkezi bir konumu olan Gauteng Eyaleti, gelişmiş sanayisi, şehirleşme ve sosyal imkanları ile Afrika'nın en gelişmiş merkezlerinden biridir. Hükümetler arası mutabakatla karşılıklı olarak iş adamlarının ticaret yaparken yaşadıkları bürokratik problemlerin azaltılmasını Türk iş dünyası olarak beklemekteyiz.''

BİZE ULAŞIN