BES'e 330 bin kişi katıldı

Eylül ayında Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki (BES) katılımcı sayısı 2 milyon 971 bin, fon büyüklüğü 18 milyar 508 milyon lira, katkı payı tutarı ise 15 milyar 88 milyon lira olarak gerçekleşti.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) eylül ayı verilerini açıkladı. EGM verilerinde eylül ayı sonu itibariyle 2012'nin 9 aylık büyüme rakamlarına yer verildi. Buna göre 2012'de sisteme 330 bin yeni katılımcı dahil oldu. Böylece katılımcı sayısı yüzde 12,47 oranında artarak 2 milyon 641 binden 2 milyon 971 bine çıktı.

Fon performansı açısından değerlendirildiğinde 2012'de toplam fon tutarı yüzde 30 civarında bir büyüme ile 18 milyar 508 milyon liraya ulaştı. Fon miktarındaki artış 4 milyar 179 milyon lira oldu.

BES Sisteminin gelişimini değerlendiren EGM Başkanı ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan artış oranlarının geleceğe yönelik ümit verici olduğunu belirterek, ''Toplum olarak emeklilik anlayışının komple değişmeye başladığı yeni bir döneme giriyoruz. Katılımcının haklarının korunduğu yeni düzenlemeler adaleti sağladı. Vergi teşviki yerine devlet katkısının gelmesi sistemi tabana yayacak ortamı oluşturdu. Bu büyüme oranlarının gelecekte katlanarak artacağını öngörüyoruz'' dedi.

Bostan, bireysel emeklilik sistemine yönelik vergi mevzuatında yapılan değişiklikle, 29 Ağustos 2012 tarihinden sonra birikimlerin sadece irat kısmının vergilendirildiğine dikkati çekti.

Bostan, ''Kişinin birikimi vergilendirilmiş gelir ile yapılacak. Birikimler içerisindeki anaparalar(katkılar) vergilendirilmeyecek. Sadece katılımcının sistemde olduğu dönemde elde ettiği iratlar ayrılma tarihine bağlı olarak stopaja tabii olacak. Bu konuda Bakanlar Kurulu tarafından alınan karara göre de kişinin sistemden on yıldan önce ayrılması halinde iratlar üzerinden yüzde 15, 10 yıl sistemde kalması ve katkı payı ödemesine rağmen emekli olmadan ayrılması halinde iratlar üzerinden yüzde 10 ve emekli olması, vefat veya maluliyet hallerinde ise irat tutarı üzerinden yüzde 5 stopaj ödeyecek'' bilgisini verdi.

''DÜZENLEMELER SİSTEME GİRİŞLERİ ARTIRACAK''Bu düzenleme ile sistemde kalan ve uzun sure katkıda bulunan katılımcılara devlet katkısı aracılığı ile yüksek teşvik getirildiğini belirten Bostan, erken ayrılmak zorunda olan katılımcıların da sadece elde ettikleri iratlar üzerinden kısmen vergi vereceklerini aktardı.

Bostan, bu düzenlemenin sisteme girişleri artıracağını ve daha yüksek miktarda katkıların bireysel emeklilik sistemi aracılığı ile uzun vadeli olarak yatırıma yönlendirileceğini bildirdi.

Sistemde kalanların ödüllendirildiğini ifade eden Bostan, şunları kaydetti:

''29 Mayıs 2012 tarihi itibariyle sistemde olup da 29 Ağustos 2012 tarihinden sonra ayrılan katılımcılara, 31 Aralık 2014 tarihine kadar bireysel emeklilik sistemine yapacakları katkılara devlet katkısı verilmeyecektir. Bu açıdan özellikle cüzi bir birikime ihtiyacı olup da sistemde kalmaya devam edecek ve ileri ki dönemde devlet katkısından yararlanmak isteyen katılımcıların sistemden ayrılmamaları oldukça önemlidir.

Ayrıca kalanların da ödüllendirildiği bir yapı vardır. Yeni vergi teşvik sistemi açısından devlet katkısının hak ediş süresi 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren başlayacaktır. Ancak halen sistemde olanlar 2015 yılı sonuna kadar sistemde kalmaları halinde şu anki mevcut sürelerine bağlı olarak 1 ila 3 yıl arasında ek süre kazanabilecekler, devlet katkısının daha yüksek bir kısmını daha erken hak edebileceklerdir.''

BİZE ULAŞIN