Çöpün yarısını Özyeğin toplayacak

Hüsnü Özyeğin neredeyse tüm bankaların takipteki alacaklarının peşinde. Girişim Varlık Yönetimi adlı şirketi ile sektörün alacaklarının yarısını elinde bulunduran Özyeğin'in devraldığı toplam alacak tutarı 4.4 milyar liraya çıktı

Finansbank'ı yaratıp defter değerinin yaklaşık 5 katına NBG'ye satan ve bankacılık sihirbazı olarak anılan Hüsnü Özyeğin, neredeyse tüm bankaların alacaklarının peşinde. Özyeğin'in Girişim Varlık Yönetimi adlı şirketi sektörün takipteki alacaklarının yarısını almış durumda. 2012 üçüncü çeyrek sonu itibari ile satışı gerçekleşen tahsili gecikmiş alacakların toplam tutarı 8.7 milyar liraya ulaşırken Girişim Varlık Yönetimi'nin bugüne kadar devraldığı toplam alacak tutarı 4.4 milyar lirayı buluyor. Girişim Varlık Yönetim Genel Müdürü Hasan Tengiz, "2012'nin son çeyreğinde ve 2013'te de satışların yoğun bir şekilde devam etmesini ve sektörün büyümesini bekliyoruz. Varlık yönetim şirketlerinde 1.000'e yakın kişi istihdam edilmektedir" dedi.

YÜZDE 55 BİREYSEL

Devri gerçekleşen alacakların yüzde 55'inin bireysel krediler ve kredi kartı alacaklarından oluştuğunu da söyleyen Tengiz, "Yüzde 45'i ise kurumsal, ticari ve KOBİ alacaklarından oluşuyor" dedi. 500 bini aşan borçlu sayısı bulunan firmanın kuruluşu ise sadece 7 yıl öncesine dayanıyor. Halihazırda sekiz varlık yönetim şirketi bulunurken sektörün 2013'te daha hızlı büyüyeceği tahmin ediliyor.

TOPLAM ALACAK TUTARI 8.7 MİLYAR
2012 üçüncü çeyreği itibari ile satışı gerçekleşen tahsili gecikmiş alacakların toplam tutarı 8.7 milyar liraya ulaşırken Özyeğin'in şirketinin devraldığı tutar 4.4 milyar lirayı buldu.

BİZE ULAŞIN