Kentsel dönüşüm hızlı başladı

Türkiye'nin 33 ilinde kamu binalarının yıkımıyla başlayan dönüşümde ikinci aşamaya geçildi. Acil kamulaştırılacak alanlar belirlendi, 30 bölgede ise itiraz masaları kuruldu

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önceki gün düğmesine bastığı, 7 milyon binanın depreme karşı yenileneceği kentsel dönüşüm hızlı başladı. Türkiye'nin 33 ilinde kamu binalarının yıkımıyla başlayan dönüşümde ikinci adım da atıldı. İstanbul'dan Gaziantep'e birçok şehirde kentsel dönüşüm projesi kapsamında acele kamulaştırılacak taşınmazlar belirlendi. İlk liste Bakanlar Kurulu tarafından imzalandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 20 yıllık süreçte 7 milyon riskli binayı elden geçirmeyi hedeflerken 30 bölgede itiraz masaları kuruluyor. Buna göre, Bakanlık deprem yönetmeliğine göre riskli alan ve üzerindeki yapıları belirleyecek. Riskli alanlar ise can ve mal kaybına yol açma ihtimali yüksek olanlardan başlayarak tespit edilecek. Bu listelere itiraz eden hak sahipleri riskin yoğun olduğu bölgelerde kurulan itiraz masalarına başvuracak. Bu itirazlar, bakanlık ve öğretim görevlilerinden oluşacak 7 kişilik teknik heyet tarafından incelenerek karara bağlanacak. Bu süre içinde riskli olan binalar için tapuda şerh konulacak. Yıkım kararları üçte iki çoğunlukla alınacak.

DÖNÜŞÜMDE İKİNCİ AŞAMA

Başbakan Erdoğan'ın "iktidar pahasına da olsa yapacağız" dediği kentsel dönüşüme yönelik acele kamulaştırma kararları da Resmi Gazete'de yayımlanmaya başladı. İstanbul'un Fatih, Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde yürütülen kentsel yenileme projesi kapsamında bazı taşınmazların ilgili belediye tarafından acele kamulaştırılması kararı da bunlar arasında yer alıyor. Belediyeler ve il özel idareleri, taleplerini Bakanlığa bildiriyor. Bakanlık bu alanlarda inceleme yaparak talepleri Bakanlar Kurulu'na sunuyor.

TAPUYA BİLDİRİLİYOR
Bakanlık, çıkardığı riskli yapı listesini ilgili tapu dairelerine bildirecek. Bu taşınmazlar üzerinde her türlü kullanım ve işletme konularında geçici kısıtlamalar uygulanabilecek. Yıkılan binalardan elde edilen dolgu malzemeleri, molozlar, demir malzemeleri ayrıştırılarak sektöre kazandırılacak.

OFİSLER ARTIYOR
Kentsel dönüşümde vatandaşın bilgilendirilmesi amacıyla İstanbul, İzmir ve Bursa'da kurulan bölgesel ofislerin sayısı artırılacak. Dönüşümün yoğun olduğu şehirlerde ofisler kurulacak. Bakanlığın inceleme sonuçlarına hak sahipleri 15 gün içinde itiraz edebilecek. Dönüşümde anlaşma sağlanan vatandaşlara kira yardımı ve konut tahsisi yapılıyor. Üçte iki çoğunluğun kararına katılmayan mülk sahiplerinin arsa payları anlaşma sağlayan ortaklara açık arttırma ile satılacak. Satılmayan paylar bakanlıkça bedeli ödenerek Hazine adına tescil edilecek.

ESNAF DA ÇARŞI İSTİYOR
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan evlerin yerine ev yapıldığını ancak dükkânı yıkılan esnafın unutulduğunu söyledi. Palandöken, "Planlara bakıldığında çarşılar yerine alışveriş merkezi yapılması için yerlerin ayrıldığını görüyoruz. Böyle dönüşüm olursa esnafın mahalleden silineceği bir dönüşüm yaşanacaktır" dedi. Yeni projeler içinde, halkın ihtiyaçlarına uyumlu esnaf çarşıları yapılmasını isteyen Palandöken, "Bu insanlar mahallesinde esnafın olmasına alışkın. Büyük dönüşümün insan odaklı olmasına da yardımcı olacak esnaf çarşılarına önem verilmeli" dedi.

BİZE ULAŞIN