Körfez'de lüks savaşı

Avrupa krizde lüks kalelerini birer birer kaybederken Körfez'in milyarlarca doları bu markalara yağıyor. Kuveytliler parayı gayrimenkul ve turizme, Katarlılar lüks perakende markalarına Birleşik Arap Emirlikleri ise ünlü futbol takımlarına yatırıyor

Petrol ve doğalgaz rezervlerinin biteceği beklentisiyle gün sayan Körfez sermayesi parayı alternatif kanallara yayıyor. Turizm ve finans dışında Arap sermayesinin yeni oyuncağı Batı' nın lüks markaları oldu. Borç batağında kelepir hale gelen Avrupa'da alışverişe çıkan Körfez sermayesi dünyaca ünlü markaları artık tüketmek için değil para kazanmak için kullanıyor. Kuveytliler gayrimenkul ve turizm alanında özellikle otel yatırımları yaparken Katarlılar lüks perakende markalarını birer birer ele geçiriyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nden Avrupa'nın yolunu tutan yatırımcıların en gözde alanı da futbol oldu.

KUVEYTLİLER EMLAK SEVİYOR

Kuveytliler ise başta Kuzey Amerika olmak üzere genellikle gayrimenkul ve otel yatırımları yapıyor. Manhattan'da Noho'daki lüks blokları alan Kuveytli Wafra Investment ile 144 konutluk bir büyüklüğe ulaştı. Manhattan'da ayrıca yine Kuveyt merkezli IFA Hotels 240 milyon dolara Yotel'i satın aldı. Kanada'da da yatırımları bulunan Kuwait Finance House (KFH) son olarak 42.5 milyon dolara bir konut projesi aldı. İngiltere'de ise Debenhams perakende mağazaları Kuveytlilerin oldu.

PERAKENDEYE KATAR İLGİSİ
Körfez'in en büyük alımlardan biri 700 milyon euroya Katar Kraliyet ailesine giden Valentino olmuştu. Daha önce İngiltere'deki ünlü Harrods'u alan Katarlılar portföyüne Louis Vuitton Moet Hennessy'yi (LVMH) de ekledi. 699 milyon euroya yüzde 1.03'lük LVMH hissesi satın alındı. ABD'li mücevher markası Tiffany'den de yüzde 5.2'lik hisse alan perakende meraklısı Katarlılar Ağustos'ta da ünlü İngiliz çanta markası Anya Hindmarch'tan 42 milyon dolara ortak oldu.

BÜYÜK LİGLERE YATIRIM
Futbolda yatırımları ağırlıklı olarak dünyanın en iyi liglerine yapan Körfez fonlarından Abu Dhabi United Group Manchester City'yi aldı. Fransız Paris Saint Germain ise Katar Yatırım Ortaklığı'na gitti. Arsenal'de stadın isim hakkını 100 milyon pounda Emirates Hava Yolları alırken Barcelona ilk kez formasına Qatar Foundation reklamı aldı. Fly Emirates Milan ve Hamburg'a sponsor olurken Dubai Royal Emirates Group İspanyol Getafe ile anlaşma imzaladı. Yine İspanya'da Malaga'nın yeni patronu ise Katar Kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah Al Ahmed Al Thani oldu.

BİZE ULAŞIN