Şanghay 5'lisi heyecanı

Türkiye'yi ziyaret edecek Rusya Devlet Başkanı Putin'in çantası iş dünyasında heyecan yarattı. İddialara göre çantada birçok sürpriz ve Şanghay 5'lisine davet var. Ziyaretin Suriye krizini de yumuşatması bekleniyor

Hafta sonu Türkiye'ye gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çantası iş dünyasında merak konusu oldu. SABAH'ın edindiği bilgilere göre, Putin ticari ve siyasi dengeleri de etkileyecek güçlü bir ekonomik paketi Türkiye'de açacak. İş dünyası kulislerinde konuşulan bilgilere göre bu paket içerisinde bir dönem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da esprili bir şekilde gündeme getirdiği "Şanghay Beşlisi (Şanghay İşbirliği Örgütü" de var. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri de yeni sürprizleri doğruladı. Buna göre Rusya, uzun süredir bu birlikteliğin altyapısı için çalışmalarını sürdürüyordu. Bu ziyarette altyapısı tamamlanan çalışmalar resmi şekilde masaya yatırılacak.


SURİYE'Yİ ÇÖZEBİLİR

Rusya'nın Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu belirten iş dünyası ise bu konuda Putin'in atacağı adımların Suriye krizine bile etki edeceğini vurguluyor. Avrupa Birliği'ndeki finans krizine ve Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerdeki ekonomik sıkıntılara dikkat çeken işadamları, "Rusya ve Çin'in başını çektiği Şanghay İşbirliği Örgütü Türkiye için büyük fırsatlar barındırıyor. Bu ülkelerdeki dinamik ekonomi yapısı ve enerji kaynakları karşılıklı kazanç anlamına geliyor" Putin'in sürpriz ziyaretinin Suriye krizi açısından da çok önemli olduğunu belirten iş dünyası temsilcileri, "Hedeflenen işbirlikleri hayata geçerse Suriye'de orta bir yol bulunur" diyor.

1996'DA KURULDU
Asıl adı Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) olan Şanghay Beşlisi, ismini 1996'da 5 ülkenin (Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan) bir araya geldiği Çin'in Şanghay kentinden aldı. Örgüte 2001'de Özbekistan da katıldı. Dünya petrol üretim ve kullanım pazarının yarısından fazlasını elinde bulunduran örgütte, Hindistan ve İran gözlemci olarak bulunuyor.

BAŞBAKAN'IN ESPRİSİ GERÇEK OLABİLİR
Başbakan Erdoğan, Putin ile görüşmesinde Avrupa Birliği'ne alternatif olarak Şanghay Beşlisi'ni göstermiş "Zaman zaman bize takılıyorsun. AB'de ne işin var diyorsun. O zaman ben de şimdi size takılayım. Hadi gelin bizi Şanghay Beşlisi'ne dahil edin, biz de AB'yi gözden çıkartalım" demişti.


Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Ahmet Nazif Zorlu:
AB krizde Asya dinamik
Avru pa'da ciddi bir kriz var ve pazar tabir yerindeyse rolantide gidiyor. Türkiye'nin yeni küresel ekonomik işbirliklerine hazır olması lazım. Ekonomik işbirlikleri Türkiye'ye yarar. Rusya ile stratejik ilişkiler her geçen gün artarak devam ediyor. Onun için iş ilişkilerinin daha iyi olması gerektiğini düşünüyoruz.

Türk-Avrasya İş Konseyi Koordinatör Başkanı
Turgul Erkin:
Rusya ve Kazaklar istiyordu

AB umudumuz giderek zayıflıyor. Birlik içindeki üyelerin birçoğu krizde. Ekonomik anlamda dünyada zaten birkaç birlik var. Ancak en güçlü ve dinamik pazar Avrasya. Hem enerji kaynakları hem de geniş bir nüfus var. Bu ülkelerle olan işbirlikleri ekonomimizdeki eksiklikleri tamamlar. Rusya ve Kazakistan'ın da uzun süredir bunu istediğini biliyoruz. Rusya Devlet Başkanı Putin'in ziyareti Suriye'de yumuşatıcı politikalara da neden olacaktır.

Enka Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Sinan Tara:
İşbirliğinin artmasını istiyoruz
Türkiye ile Rusya'nın ekonomik işbirliğinde atacağı her adımın bölgede çok olumlu etkileri olur. İki ülke de bu konuda gayretli ve istekli görünüyor. Bizim de Rusya Başkanı Putin'in Türkiye ziyaretinin öneminden haberimiz oldu. Bu konuda olumlu düşünceler içerisindeyiz.

BİZE ULAŞIN