Dinçer: Merkez faiz indirsin

Faiz politikası nedeniyle eleştirilen Merkez'e iş dünyasından tepki geldi. Sabancı Holding yöneticisi Haluk Dinçer, "Bu politika büyümeye engel oluyor, Merkez faizi indirmeli" dedi

Uyguladığı sıkı para politikası nedeniyle ekonomiye aşırı fren yaptırmakla eleştirilen Merkez Bankası'na bir eleştiri de iş dünyasının etkili isimlerinden Haluk Dinçer'den geldi. Sabancı Grubu'nun Perakende ve Sigorta Grup Başkanlığı'nı yürüten Dinçer, "Merkez Bankası faiz indirmeli. Bu faiz politikası Türkiye'nin büyümesinde her zaman engel olacak" dedi. Dinçer, önümüzdeki hafta yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında bankanın bu yönde karar alabileceğini söyledi.

HER YERDE NEGATİF FAİZ VAR

Dün Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'dan benzer bir çağrı geldi. Merkez Bankası'nın faizi indirmesi gerektiğini belirten Çağlayan, "Bu faiz politikası Türkiye'nin büyümesinde her zaman frenle engel olacak" dedi. Çağlayan, şunları kaydetti: "Benim faizle bir işim yok şükürler olsun. Hayatımda Allah bana faiz yedirmedi. Yedirmez de inşallah. Sanayicilik yaptım, hayatım boyunca faizle de işim olmadı. Türkiye'de bankacılık sistemi maalesef davranışlarıyla sanayiciyi, teknolojiyi, inovasyonu desteklemek yerine başka alanları destekliyor. Ve çok yüksek faizli kredi sistemi şu anda Türkiye'de var. Merkez Bankası'nın politika faizi ortada. Merkez Bankası faizi indirmelidir arkadaşlar. Bugün Türkiye, Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde negatif reel faizlerin olduğu bir dönemden geçiyor. Bu faiz politikası Türkiye'nin büyümesinde her zaman frenle engel olacak.

BİZE ULAŞIN