Kazak-Türk sanayi bölgeleri 15 milyar dolar getirecek

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Kazak-Türk Sanayi Bölgeleri projesinin 15 milyar dolarlık ticaret hacmi yaratacağını söyledi

Kültürel ve ekonomik anlamda ortak projelere imza atan Türkiye ve Kazakistan, stratejik işbirliğini geliştiriyor. Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, iki ülkenin tarihi, dini anlamda ortak değerlere sahip olduğunu ve kardeş devletler olarak birlikte hareket ettiğini belirtti. 400 Türk şirketinin ülkesinde yatırım yaptığına dikkat çeken Tüymebayev, bunların değerinin 2 milyar doları aştığını vurguladı. Türk şirketlerinin ülkesinde başta inşaat olmak üzere özel sektörün gelişimine büyük katkı sağladığını vurgulayan Kazak Büyükelçi, "Türkler 15 milyar dolarlık inşaat projesi tamamladı" dedi. Tüm bu rakamların iki ülke için de yetersiz kaldığını ifade eden Tüymebayev, ortak sanayi bölgeleri projesiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin katlanarak büyüyeceğine dikkat çekti.

"YATIRIMA GELİN"
Kazakistan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler hakkında neler düşünüyorsunuz?
Türkiye bağımsızlığımızın ilk yıllarında ülkemizde özel teşebbüs ve inşaat alanının gelişmesinde büyük katkı sağladı. Kazakistan'da bin 400'den fazla Türk şirketi faaliyet gösteriyor. 2 milyar dolardan fazla Türk yatırımı var. Kazakistan'dan Türkiye'ye ise yaklaşık 1 milyar dolar civarında yatırım geldi. Bununla birlikte Türk müteahhitleri Kazakistan'da 15 milyar doların üzerinde değeri olan inşaat projesi tamamladı. Fakat her iki ülkenin karşılıklı yatırımları ülkelerin potansiyelini yansıtmıyor. Henüz tüm imkanlar tam olarak kullanılamadı. Ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi amacıyla bir takım projeler ele alınmalı.
Kazakistan'daki Ortak Kazak-Türk Sanayi Bölgeleri'nden bahseder misiniz?
Mayıs 2012'de projenin eylem planı tamamlandı. Bu çerçevede Kazakistan'daki ilk ortak organize sanayi bölgesi Kentau'da açıldı. Bu projeler ile ikili ticaret hacminin 15 milyar doları aşacağını tahmin ediyoruz. Türk işadamlarını Kazak-Türk Sanayi Bölgeleri'ne yatırım yapmaya davet ediyoruz.

İlişkilerin temeli sağlam
Kazakistan ve Türkiye'nin tarihi geçmişi ve kökü aynı kardeş ülkeler olduğunu söyleyen Canseyit Tüymebayev, "Kazakistan ile Türkiye arasında işbirliği ve stratejik ortaklık temeli kurulduğumuz günden itibaren sağlam bir şekilde inşa edildi. Türk kardeşlerimiz Kazakistan'a destek olarak, yeni başkentimiz Astana'nın gelişmesine ve büyümesine katkıda bulundu" dedi.

BİZE ULAŞIN