Nobel ekonomi oyun teorisine gitti

ABDli ekonomistler Alvin Roth ve Lloyd Shapley 2012 Nobel Ekonomi ödülünü kazandı.

8 milyon dolarlık ödülün sahibi olan ekonomistler piyasa tasarımı uygulamaları çalışması ile ödülü kucakladı.

Ünlü oyun teorisyeni ekonomistler ekonomi bilimine faydalı olan algoritmalar geliştirmişti. Ekonomistler organ bağışı gibi ilginç konularla ilgili araştırmalarıyla da tanınıyor.

TÜRK HOCALARLA MAKALE YAZMIŞTI

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, bu yıl Nobel Ekonomi ödülüne Amerikalı ekonomistler Alvin Roth ve Lloyd Shapley'in görülmesine ilişkin, ''Prof. Tayfun Sönmez, Prof. Utku Ünver gibi mikro teorisyenlerinin Alvin Roth'la makaleler yazmış olması Türkiye iktisat camiası açısından sevindiricidir'' değerlendirmesini yaptı.

Amerikalı ekonomistler Alvin Roth ve Lloyd Shapley ekonomi dalında Nobel ödülüne layık bulundu. Ödüle ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Saltoğlu, bu yıl ödülün mikroekonomi teorisine verildiğini belirterek, ''Alanda daha yakından çalışan Türk akademisyen sayısı yüksek, bu Türkiye açısından sevindirici. Prof. Tayfun Sönmez, Prof. Utku Ünver gibi mikro teorisyenlerinin Alvin Roth'la makaleler yazmış olması Türkiye iktisat camiası açısından sevindiricidir'' dedi.

Saltoğlu, her iki akademisyenin de bir çok mikro problemin çözümüne ilişkin teoriler geliştirdiğine anımsatarak, şunları kaydetti:

''Örneğin, böbrek naklinde eşleştirme sorunu nasıl çözülür, ÖSS, LGS gibi sınavlar sonrası yerleştirme problemleri, ihalelerde en ideal fiyatlama ne şekilde olur vb. gibi gündelik uygulamaları olan konular Nobel ödülünde öne çıkmıştır. Diğer yandan bakıldığında makro ve kriz konularını çalışan akademisyenlerin çalışmalarının bu sene ödüle layık görülmemesi biraz hayal kırıklığı yaratmış olabilir. Zira özellikle AB krizi bu denli gündemdeyken bu konularda yapılan çalışmaların özendirilmesini bekleyen bir görüş vardı.''

BİZE ULAŞIN