"Altın fiyatları güçlü kalır"

Asya ülkelerinin altın rezervlerini artırmalarının altın fiyatlarındaki yükselişi desteklediği söyleyen Cemalcılar, "Bu koşulların geçerliliğini koruyacağını ve altın fiyatlarının güçlü kalacağını düşünüyoruz" dedi

Yastık altı olarak adlandırılan altınların sisteme kazandırılmasıyla altın yatırımcıları ile bankalar arasında daha verimli ve aktif bir piyasanın oluşacağı düşüncesiyle hareket eden Yapı Kredi Bankası, alternatif ürünlerle yastık altı yatırımların ekonomiye katkı sağlamasını hedefliyor. "Yapı Kredi olarak, altın birikimlerini piyasaya kazandırarak aktif hale getirmek için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde sunmayı planladığımız yeni ürünlerle yastık altı altınların piyasaya katılmasına katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz" diyen Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, piyasa şartlarının uygun olduğu dönemlerde, müşterilere dayanak varlığı altın olan anapara garantili fonlar ve endeksli mevduat ürünlerini sunmaya devam ettiklerini belirtiyor. Cemalcılar ayrıca yatırımcılara küçük miktarlarla kolayca ve süresiz yatırım yapabilme imkânını sunan Yapı Kredi B Tipi Altın Fonu'nun da 2010 yılı Mart ayından bu yana ürün raflarında bulunduğu bilgisini verdi.

TALEP ARTTI
"Türk yatırımcısı için altın hiçbir dönemde cazibesini kaybetmese de altın fiyatlarındaki değişmeler, yatırımcıların altına dayalı yatırım ürünlerine olan talebini etkiliyor" diyen Cemalcılar, "Ancak altının her zaman güvenli liman olarak görülmesi, piyasalarda kurumsal ve bireysel müşterilerle merkez bankaları tarafından önümüzdeki dönemlerde de alımların gerçekleşmesi paralelinde altına talepte tekrar bir artış söz konusu olabileceği görüşündeyiz" diye konuştu. FED'in faiz artırım sürecinin başlangıcının 2013'e ertelendiğini söyleyen Cemalcılar, "FED'in yakın zamanda parasal genişlemeye gideceğine dair söylemleri ve altının güvenli liman olması talebi destekleyen başlıca faktörler olarak etkisini koruyor. Son dönemde altına olan fiziksel talebin devam etmesinin altın fiyatları için olumlu bir gösterge olduğunu da söyleyebiliriz" dedi. Cemalcılar, bunların yanı sıra, Hindistan'ın özellikle eylül - ekim aylarında altın ithal etmesi ve Asya ülkeleri merkez bankalarının varlık çeşitlendirmek için altın rezervlerini artırmalarının da altın fiyatlarındaki yükselişi destekleyen diğer faktörler olduğunu belirterek tüm bu koşulların orta vadede geçerliliğini koruyacağını ve altın fiyatlarının güçlü kalacağını düşün düğünü söyledi.

Hesap büyüklüğü 40 bin TL
Yapı Kredi Bankası'nda fiziki altın teslimatları İstanbul Altın Borsası tarafından tescil edilmiş olan külçe altınlarla yapılıyor. "Daha çok bireysel bankacılık müşterilerimiz tarafından tercih edilen bu ürünümüzün yanı sıra vadeli altın mevduatı ile de müşterilerimiz, 31 günden 365 güne kadar vade seçenekleriyle altının getirisine ilave olarak faiz kazancı da elde edebiliyorlar" diyen Mehmet Cemalcılar, ürünün ortalama hesap büyüklüğünün 40 bin TL olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN