DenizBank altınları yastık altından çıkarıyor

Mayısta hayata geçirdiği 'Deniz Altın Günleri'nde müşterilerin yastık altında bulunan altınlarını mevduat hesaplarına yatırdıklarını söyleyen DenizBank Altın Bankacılığı Grup Müdürü Cem Turgut Gelgör, "Son bir yılda altın kredileri yüzde 100 büyüdü" dedi

Türk yatırımcısının en çok tasarruf ettiği alanların başında altın ve gayrimenkul geliyor. Özellikle son 10 yılda altının yakaladığı yükseliş performansı ve kolay bir şekilde alınıp-satılır hale gelmesi vatandaşın altına olan ilgisini daha da artırdı. Öyle ki, bankacılık sektöründeki altın mevduat hesapları son bir yılda 3.1 milyar TL'den 16.8 milyar TL'ye yükselmiş durumda. Artık birçok kişinin bankada altın hesabı bulunuyor. Halkın son zamanlarda altın hesabı açtırmasında ve farklı altın ürünlerine yatırım yapmasında bankaların başlattıkları yeniliklerin etkili olduğunu söyleyen DenizBank Altın Bankacılığı Grup Müdürü Cem Turgut Gelgör, Merkez Bankası'nın bankalara TL mevduatlar karşılığında ayırması gereken karşılıkların yüzde 30'unu altın olarak tutma imkânı vermesinin ardından bankaların bu alandaki çalışmalarının daha da hızlandığını söyledi. "DenizBank olarak bizim de müşteri sayımız bin adetten 30 bine çıktı. Mevduatımız 500 kg iken 6 tona ulaştı. Kredilerimiz ise 400 kg'dan 1.5 tona geldi" diyen Gelgör, BDDK verilerine göre Ağustos 2012 itibariyle sektördeki altın mevduatı 176 tona ulaştığını ve sektörün Ağustos 2011'e göre yüzde 58 büyürken aynı dönemlerde DenizBank'ın yüzde 180 büyüdüğü bilgisini verdi. Turgut Gelgör, aynı dönemde sektör kredileri yüzde 1 küçülürken, DenizBank'ın altın kredilerinin yüzde 100 büyüdüğünü söyledi.

YENİ PROJELER YOLDA
Altın biriken hesapla müşteriler önceden verdikleri düzenli talimatla dilerse şubeden dilerlerse internet bankacılığı üzerinden aylık ya da üç aylık sürelerle düzenli olarak çeyrek, yarım, tam veya gram şeklinde altına yatırım yapabiliyor, uygun faiz oranları ile altınlarına altın ekleyebiliyorlar. "Altına dayalı ürün gamımızı artırırken, internet şubemizden de altın ve gümüş işlemlerini hizmete sunuyoruz" diyen Gelgör, yılsonuna kadar hizmete sunmak üzere üzerinde çalıştıkları projeleri olduğunu, örneğin altın ATM projesiyle özellikle evlilik dairelerine yakın noktalarda DenizBank ATM'lerden gram altın alma imkânı sunacaklarını söyledi.

KAYBOLMA RİSKİ YOK
Türkiye'de yastık altında bulunan altının bin 500 - 3 bin ton civarında altın olduğu hesaplanıyor. "Bu altınların ekonomiye kazandırılması adına son olarak müşterilerin DenizAltın Günleri'nde yastık altı olarak da tabir edilen, kiralık kasalarında veya kişisel imkânlarıyla muhafaza ettikleri fiziki altınlarını bankamız mevduat hesaplarında yatırarak güvenli bir şekilde üstelik faiz getirisi ile değerlendirmelerini sağlıyoruz" diyen Turgut Gelgör, kasa ücreti alınmadığını, ihtiyaç duyulduğunda istenilen tutar kadar bozdurulup, TL'ye ve dövize dönüştürülebildiğini belirti. "Altın mevduata dönüşünce istediğiniz noktadan ulaşabiliyorsunuz. Afette kaybolma riski de ortadan kalkıyor" diyen Gelgör, mayıs ayında başlatılan DenizAltın Günleri'nde İstanbul Altın Rafinerisi eksperliğinde 1.5 ton altın topladıklarını, ekim ayı itibariyle de yine ilkini DenizBank'ın yapmış olduğu sektördeki en geniş kapsamlı ikinci altın toplama kampanyasına başladıklarını belirtti.

BİZE ULAŞIN