Şekerbank'ta 'Altın Kabul Günleri' başlıyor

İnternetten 24 saat altın alım-satım işlemlerinin yapılabildiği Şekerbank'ta 2012 sonu itibarıyla yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak için 'Altın Kabul Günleri' düzenlenecek

Geleneksel tasarruf sahiplerinin en gözde yatırım araçlarından biri olan altın, hem riskten kaçışın hem de yüksek getirinin adresi olmayı sürdürüyor. Şekerbank olarak altın hesabı müşteri sayısının, 2011 yılı başından beri yüzde 200 oranında artış gösterdiğini ve 3 ton altın büyüklüğe ulaştığını belirten Şekerbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, banka mevduat bakiyesinin yüzde 3'ünün altın hesaplarından oluştuğunu söyledi. Müşterilerine Şekerbank internet bankacılığı sayesinde günün her saatinde altın alım satım işlemi yapma imkânı sunduklarını dile getiren Özciğer, bu yıl sonu itibarıyla 'Altın Kabul Günleri' uygulamasını başlatacaklarını açıkladı. Özciğer, "Yastık altı diye tabir edilen, müşterilerimizin ya da müşterimiz olmak isteyen herkesin tasarruf amaçlı biriktirdiği bilezik, kolye, yüzük gibi ziynet altınlarını, önceden duyurulacak belirli tarihlerde, belirli şubelerimizdeki altın hesaplarına yatırmalarına olanak sağlayacağız" dedi. 0.01 gram ve katları şeklinde işlem gören altın hesabı ve vadesiz TL hesaplarından her ay düzenli altın talimatı vererek 1 gram ve üzeri ya da 100 TL ve üzeri seçeneklerden birini tercih ederek, küçük birikimlerle altın tasarrufu yapmaya eğilimli olan müşteri tabanının her geçen gün genişlediğini söyleyen Özciğer, müşterilerinin bu sayede normal koşullarda standart ziynet altın alımına yetmeyebilecek küçük birikimlerini, bankada altın olarak biriktirebildiklerini vurguluyor.

"MALİYETİ DÜŞÜYOR"
Özciğer, "Bu uygulamamızda, ziynet altını paraya çevirme durumunda gerçekleşebilecek işçilik maliyeti de ortadan kalkıyor. Örneğin 25 TL'ye ihtiyacı olan tasarruf sahibi, bir bileziğini bozdurmak yerine, hesabındaki altınlarını 0.01 gram ve katları TL karşılığında bozdurabiliyor. Uygulama kapsamında, müşterimizin vadesiz hesabında yetersiz bakiye bulunması durumunda, tercihe bağlı olarak Kredili Mevduat Hesabı limiti devreye girebiliyor" şeklinde konuşuyor. Şekerbank olarak kısa süre önce B Tipi Kısa Vadeli Tahvil ve Bono Fonu çıkardıklarını da ifade eden Özciğer, piyasada oluşacak fırsatlardan yatırımcıların faydalanabilmesi için döviz, altın, emtia gibi enstrümanlar üzerinde anapara korumalı fonlarla da piyasada yer alabilmek için çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

ALTINA GÜVEN TAM
Altına olan güvene dayalı olarak çıkan altın fonlarının son dönemde ciddi bir artış gösterdiğini söyleyen Abdurrahman Özciğer, altın fonunun fiziki olarak altın riskini taşımak istemeyen ya da fiyat değişimlerine paralel profesyonel portföy yöneticilerinin al / sat işlemleriyle gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için alternatif bir ürün olduğunu belirtti. Özciğer, "Örneğin, 28.09.2012'den bu yana son bir aylık fon performansı incelendiğinde yüzde 1.27'lik getiri sağlandığı görülüyor" dedi.

BİZE ULAŞIN