Genç patronlar rahatsız!

Bankaların en ufak belirsizlikte kredileri çağırmasını eleştiren TÜGİAD Başkanı Yücelen "Ekonomik kabadayılık yapıyorlar. BDDK bir an önce önlem almalı" dedi

Yüksek faizlerle kredi vererek iş dünyasının tepkisini çeken bankalar bu kez de, ortada sıkıntı yokken kredileri geri çağırmakla şirketleri altüst etti. İç savaşın içindeki Suriye ile tüm ilişkilerin kesilmesini bahane eden bankalar özellikle Hatay'daki şirketlere verilen kredileri geri çağırmaya başlayınca Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Ali Yücelen, sert tepki gösterdi. Bankaların bugün Suriye'yi mazaret göstererek kredileri geri çağırdığını söyleyen Yücelen, finans kuruluşlarının en küçük bir tedirginliğin gündeme gelmesiyle bir anda tavır değiştirdiklerini söyledi. Yücelen, "Bankalar, krizin sadece kokusunu bile alınca teminatları nakde çevirme yoluna gidiyorlar. Faizleri mevcut piyasa faizleriyle ilgisi olmayan düzeye çekiyorlar. Artık bankalar ekonomik kabadayı oldu" diye konuştu. Bankaların en küçük aksaklığı büyüterek fırsatı ganimete çevirdiğini vurgulayan TÜGİADBaşkanı Yücelen "Özellikle ihracat ve üretim potansiyeli olan şirketlerin kredilerini geri çağırıyorlar. Hatay'da bunu şu anda yaşıyoruz. Gayrinakdi teminatları bile geri istiyorlar" dedi.

BDDK harekete geçsin

Bu sıkıntıya dikkat çekmek için Hatay'da toplantı yaptıklarını söyleyen Yücelen, konunun acil şekilde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) gündemine gelmesi gerektiğini belirtti. Yücelen "BDDK nasıl ki kredi kartları ile ilgili düzenleme yaptı, aynısını bu kez KOBİ'ler için yapmalı" dedi.

İbrahİm ACAR

BİZE ULAŞIN