İş Bankası'ndan dönüşüme destek

İş Bankası, son yılların en büyük inşaat hamlesi kentsel dönüşüme kredi desteği verecek. Esenler Belediyesi ile protokol imzalayan banka, bir kişiye 500 bin liralık kredi kullandıracak

Türkiye'nin çehresini değiştirmek amacıyla 33 ilde başlatılan kentsel dönüşüme İş Bankası'ndan kredi desteği geldi. Projenin ilk adımı 6 bin konutun yenileneceği Esenler'de atılacak. 5 Ekim'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla dönüşüme start verilen ve yapılarının yüzde 85'inin yenilenmesi gereken Esenler Belediyesi'nin iştiraki Eskon'la protokol imzalayan banka, riskli binaların yıkılıp yapılması sürecinde vatandaşlara finansman desteği verecek. Bir kişiye en fazla 500 bin liraya kadar finansman sağlanacak ve aylık faiz oranı da yaklaşık yüzde 0.55 seviyelerinde olacak. Bu uygulamayı değişik bölgelere yayacaklarını söyleyen İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, konutların yapım süresinde ödemesiz dönemler olacağı bilgisini verdi.

GETİ Rİ YAP I SA HİPLE RİNE

Kentsel dönüşüm projesiyle bankalarca 31 Aralık 2013'e kadar kullandırılacak konut kredilerinde yıllık yüzde 4 faiz desteği uygulanacak. Bakanlıkça sağlanacak faiz desteğinin yanı sıra, hakediş usulüyle yapılacak müteahhit ödemeleri nedeniyle kredi bedelleri peyderpey müteahhitlere kullandırılacak. Kullanımı bekleyen kredi bedelleri nedeniyle oluşacak getiri de riskli yapı sahiplerine verilecek kredilerin faiz oranlarına indirim olarak yansıyacak.

120 aya kadar vade yapılacak
KREDİLER inşaatların tamamlanmasından itibaren ödemesi başlayacak şekilde vergi ve fondan muaf olarak kullandırılacak. Adnan Bali, "Kredimiz sektörde bir ilk olacak. Bu ürünle 120 aya kadar vade, inşaat maliyetinin tamamı kadar bir limit kullanma imkânı sunduk" dedi. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ise bunun sürdürülebilir bir model olduğunu söyledi.

'HEYECAN DUYUYORUZ'
Türk insanı için ev sahipliğinin ne anlama geldiğini iyi bildiklerini söyleyen Bali, "Ev sahipliği, yuva sahipliğidir. Ailelerin sağlıklı ve çağdaş konutlarda yaşamasına hizmet vermek bizi heyecanlandırıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN