Yeni SPK yatırımcıyı koruyacak

Borsa Uzmanı Arif Ünver, Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmesine ilişkin, ''Sermaye piyasalarının ülke gelişimine olumlu katkı sağlayabilmesi için kanununun da yenilenmesi gerekiyordu'' dedi.

Ünver, Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmesinin ardından AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, 31 yıldır yürürlükte olan, artık miadını doldurmuş SPK Kanunu'nun yenilenmesinin önemli olduğunu belirterek, ''Sermaye piyasalarının ülke gelişimine olumlu katkı sağlayabilmesi için kanununun da yenilenmesi gerekiyordu'' diye konuştu.

Geçmişte, gelişmeler yaşandıkça Kanunda tedbirler alındığını, şimdi Türkiye'nin, sermaye piyasası alanında tecrübelendiğini ifade eden Ünver, şunları kaydetti:

''Yeni Kanunda yatırımcı hakları açısından önemli maddeler bulunuyor. Temettü konusunu, ayrılma hakkı, ilk defa manipülasyon gibi suçlar kanun kapsamına alınıyor. Aracı kuruluşlar birliği yeniden yapılandırılarak, işlevselliği genişletiliyor. Borsa İstanbul'un kurulmasıyla (borsa) anonim şirket haline dönüyor. Gelişmiş ülkelerde de borsalar bu şekildedir ve Türkiye için önemli bir adımdır ama ne zaman yapılacağını konusu da önemlidir. Ben, İMKB'nin alelacele özelleştirilmesini doğru bulmuyorum. Yeni Kanun bir yürürlüğe girsin, yasa bir işlemeye başlasın, piyasa yeterli derinliğe ulaştıktan sonra özelleştirilmesi daha sağlıklı olur. Eğer piyasa yeterli derinliğe sahip olmadan özelleştirilme yapılırsa, 'ölü doğum' olur.

Türkiye'nin piyasa kapitalizasyonunu eş değer ülkelerle karşılaştırdığınızda çok küçük, en azından onların seviyesine geldikten sonra özelleştirme yapılırsa ülke adına sağlıklı olur. Yeni Kanun, zemini elverişli kılıyor ama bundan sonrasını bize zaman gösterecek. Nitelikli halka arzların yapılması gerekiyor.''

Ünver, tasarruf sahipleri ve halka açılmış ya da açılacak firmaların asgari müşterekte buluşturulması gerektiğini anlatarak, ''Büyük firmaların halka açılması için teşvik edici, özendirici sebepler oluşması gerekiyor'' dedi.

BİZE ULAŞIN