İş tahviline 10 kat talep

İş Bankası'nın yurtdışında gerçekleştirdiği 10 yıl vadeli 1 milyar dolarlık tahvil ihracına 10 kat talep geldi. Üç kıtada üç günlük roadshowla borçlanılan miktar reel sektöre kredi olarak aktarılacak

İş Bankası'nın yurtdışında gerçekleştirdiği 10 yıl vadeli 1 milyar dolarlık sermaye benzeri tahvil ihracına üç kıtadan 10 milyar dolarlık talep geldi. Türk bankacılığında bugüne kadar 10 yıl vadeli işlemler arasında en yüksek talebi alan işlemde faiz oranı da yüzde 6 oldu. İş Bankası'nın 1 milyar dolar tutarındaki sermaye benzeri tahvil ihracı uluslararası yatırımcılardan bankanın öz sermayesi kadar, 10 milyar dolar seviyesinde talep gördü. İşlemde yatırımcılardan gelen yoğun talep sonucunda fiyat, başlangıç noktası olan yüzde 6.25-6.5 aralığından, yüzde 6'ya geriledi.

ÜÇ KITADA ROADSHOW
En düşük faizli sermaye benzeri tahvil ihracı olan işlemde İş Bankası sermaye benzeri tahvil ihracı için aynı anda Asya, Amerika ve Avrupa olmak üzere 3 farklı kıtada 3 günlük 'roadshow' gerçekleştirdi. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali yaptığı açıklamada yurtdışından uygun koşullarla kaynak elde etmek kadar bu kaynağın kullanılması da önem taşıdığını da belirterek "Sermaye benzeri tahvil ihracına gelen bu büyük talepte, uluslararası piyasalarda belirsizliklerin yoğun olduğu ve risk iştahının dalgalı bir seyir izlediği kriz sonrası dönemde Türkiye'nin olumlu yönde ayrışan ekonomik performansı, bankamızın güçlü finansal yapısı, yüksek kredibilitesi ve geleceğe ilişkin somut planlarımızın yatırımcılarca ayırt edilmiş olması belirleyici oldu" dedi.

1 milyar dolar reel sektöre
Yurtdışından tahvil ihracı ile sağladıkları 1 milyar dolarlık kaynağın, reel sektöre kredi olarak kullandırılacağını belirten İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Yurtdışından uygun koşullarla kaynak elde etmek kadar bu kaynağın kullanılması da önem taşımaktadır. Elde edilen kaynak ülkeye fayda sağlamalıdır" dedi. Adnan Bali, İş Bankası'nın nakdi ticari kredilerde açık ara birinci olduğunu hatırlatarak, "Bunu irili ufaklı, Anadolu'nun her yerine yaygınlaşmış, işletmelerin tamamına ulaşmak suretiyle gerçekleştirdik. 65 ilde en fazla ticari, nakdi ticari kredi veren bankayız. Sağlanan bu kaynak reel sektörü destekleme konusunda bankamıza yeni bir güç ve ivme katacaktır" dedi.

BİZE ULAŞIN