Sanat eseri gibi saatler satışta

Saat tutkunlarının merakla beklediği Cenevre'deki Sotheby's Ünlü Saatler müzayedesinde arz-ı endam edecek modeller İstanbul'da sergilendi. Sotheby's Avrupa Saatler Bölümü Başkanı Ader, "Türkler önemli bir alıcı kitlesi" diyor

Dünya sanat piyasasının merkezlerinden biri olmaya aday Türkiye, lüks saat markalarının da iştahını kabartıyor. 13 Kasım'da Cenevre'de düzenlenecek 'Ünlü Saatler' müzayedesinde her biri birer sanat eserini andıran dünyanın en pahalı saatleri görücüye çıkacak. Toplam 300 saatin açık artırmayla satılacağı müzayede öncesinde İstanbul'da Sotheby's ve Akbank işbirliğinde bir sergi düzenlendi. 10 yıldır dünya kol saati piyasasında belirleyici bir role sahip olan Sotheby's'nin Avrupa Saatler Bölümü Başkanı Geoffroy Ader sergiyi Türkiye'de gerçekleştirme nedenlerini şu sözlerle açıkladı: "İstikrarsız küresel koşullara rağmen Türkiye ekonomisi sağlıklı olarak büyümeye devam ediyor. Aynı orantıda koleksiyoner sayısı artıyor. Bu yüzden Türkiye bizim için önemli bir pazar."

8 MİLYON DOLAR BEKLENİYOR
Perşembe günü Pera Palas Oteli'nde gerçekleşen sergiyi Geoffroy Ader ile birlikte gezdik. Ader 13 Kasım'da Cenevre'de gerçekleşecek olan müzayededen yaklaşık 8 milyon dolarlık satış elde etmeyi planladıklarını söyledi. Patek Philippe, Rolex gibi prestijli markaların satılacağı saatler arasında değeri 500 bin doları bulanlar da var. Saat müzayedelerinin kalbi tüm dünyada elbette İsviçre'de atıyor. Ama müzayede öncesi satışa çıkacak eserler potansiyel alıcıların olduğu ülkelerde meraklılarıyla buluşturuluyor.

TÜRKLER AKTİF ROL OYNAR
Bu sergi, İsviçre dışında sadece Hong Kong ve İstanbul'u dolaştı. Peki ama Türkiye'de bu saatlerin alıcısı var mı? Geoffroy Ader, Türkler'in hem çağdaş sanat hem de zamanın sanatı olarak nitelendirilen saat piyasasının önemli alıcıları haline geldiğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye, dünyanın en hızlı gelişen ekonomisi. Avrupa'dan çok daha iyi durumda. Lüks tüketimin de yüksek olduğu bir yer. Asya ve Türkiye, lüks tüketim pazarının önemli iki yeni oyuncusu oldu. 13 Kasım'daki müzayedede saate yatırım yapmak isteyen Türk alıcıların da açık artırmada aktif rol almasını bekliyoruz. Bu saatler hem iyi bir yatırım aracı hem de kolunda taşıyabileceğiniz zevkli birer sanat eseri."

TÜRKİYE'DE ROLEX SEVİLİYOR
Sotheby's Cenevre'de sergilenecek ünlü saatlerden 30'unu İstanbul'a getirdi. Geoffroy Ader ve Thomas Perazzi'nin seçtiği modeller arasında Patek Philippe, Rolex, Vacheron Constantin, Audemars Piguet, Cartier, IWC ve Piaget gibi markalar var. Bunlardan 18 ayar altından Patek Philippe kol saatinin üretimi 1954'e dayanıyor. Saatin 250 ile 350 bin İsviçre frangından satılması bekleniyor. Sergiye getirilen ünlü saatlerden biri de Vacheron Constantin'in 1943'te üretilen tanınmış bir örneği. Bu saatin piyasa satış fiyatı ise tahmini olarak 130-150 bin İsviçre frangı. Ader, Türkiye'de özellikle Rolex markasına ilginin fazla olduğunu söylüyor.

TRENDLERLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİYORUZ
Akbank Private Banking'ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, müşterilere sadece finansal destek vermediklerini, yaşamlarına anlam katacak etkinlikler de düzenlediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Sotheby's işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz 'Ünlü Saatler' sergisi de bu kapsamdaki etkinliklerden biri. Bu arada, çağdaş sanata önem veren çok yönlü etkinliklere olan desteğimizi de kesintisiz şekilde sürdürüyoruz. Özel bankacılık olarak müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı ilke edinirken, sanat piyasaları, gelişen trendler ve yeni sanat eğilimleri ile ilgili sürekli bilgilendirme yapıyoruz. Müşterilerin farklı taleplerini karşılamaya da özen gösteriyoruz."

SAAT DE TABLO GİBİ İYİ BİR YATIRIM ENSTRÜMANI
2008'den bu yana Sotheby's'de yöneticilik yapan Geoffroy Ader, saat piyasasına yön veren isimlerden biri. Saatin de tablolar gibi iyi bir yatırım aracı olduğunu söyleyen Ader, şunları söylüyor: "10 yıl önce 10 bin dolara satılan bir saat bu müzayedede 60 bin dolardan görücüye çıkacak. Belli markaların ve modellerin her zaman alıcıları var. Ama almadan önce markayı ve modeli iyi araştırmak gerekiyor. Para yatırmadan önce zaman harcamalısınız. Türkler daha çok Osmanlı saatlerine yatırım yapıyor. Dünyada Osmanlı saatlerinin büyük bir pazarı var. Asyalılar ve Türkler bunun için yarışıyor. Ortadoğulular ise daha çok modern, karmaşık modelleri istiyor."

OSMANLI SAATLERİNE PAHA BİÇİLEMİYOR
Ader, Osmanlı saatlerinin çok kıymetli olduğunu ve geniş bir fiyat aralığında satıldığını söylüyor. Ader, "İki farklı Osmanlı saat modeli var. Biri sultanların, başka bir hükümdara hediye etmek için yaptırdığı saatler. Bunlar elbette çok pahalı. 100 binlerce dolardan alıcı buluyor. Ama eğer sultanın kendisine özel yapılmış bir saat ise fiyatı on katına çıkıyor ve milyon dolardan satılıyor" diyor.

EVLERDE KIYMETLİ PARÇALAR SAKLI
Ader, bazı evlerde değeri bilinmeyen çok nadide saatler olabileceğine dikkat çekiyor ve "Ailenin büyüklerinden kalma çok nadir saatlere rastlıyoruz. Ama sahibi elindekinin değerini bilmediği için onu bir çekmecede tutuyor ya da süs eşyası gibi kullanıyor. Bu tarz saatler mutlaka bir ekspertize gösterilmeli" diyor.

BİZE ULAŞIN